Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PDIA-415/6/2005
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIA-415/6/2005
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
księgowanie
księgowanie kosztów
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż
zakup


Pytanie podatnika
W jaki sposób zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup oraz sprzedaż używanego samochodu osobowego, gdy przedmiotem działalności jest handel samochodami?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie przepisów art. 14a §1, §3 i §4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. : Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pani pismem z dnia 21.07.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe Pani stanowisko w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące sposobu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu używanego samochodu od firmy prowadzącej działalność oraz sprzedaży tego samochodu osobie trzeciej.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 21.07.2005 r. zwróciła się Pani między innymi o interpretację przepisów prawa tj. o zajęcie stanowiska w kwestii sposobu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu używanego samochodu od firmy prowadzącej działalność gospodarczą oraz sprzedaż tego samochodu osobie trzeciej.

Stosownie do przepisu art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. : Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a §2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi tj. auto - komis. W ramach prowadzonej działalności w dniu 03.06.2005 r. zakupiony został używany samochód osobowy od podatnika będącego płatnikiem podatku VAT. Na tę okoliczność sprzedający wystawił fakturę VAT gdzie zastosował zwolnienie z tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Fakturę powyższą zaewidencjonowała Pani w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodówi rozchodów jako koszt zakupu towarów handlowych, tym samym uwzględniła jej wartość przy obliczeniu dochodu uzyskanego z tytułu prowadzonej działalności za miesiąc czerwiec. Przedstawiając własne stanowisko wskazuje Pani, iż w momencie zbycia powyższego samochodu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 7 "sprzedaż" zaewidencjonuje wartość sprzedaży netto.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Dla celów podatku dochodowego podatnik jest zobowiązany ustalić dochód lub stratę z prowadzonej działalności gospodarczej. Tak więc jeżeli podatnik nabywa używane samochody w celu dalszej odsprzedaży, są one towarem handlowym, co oznacza, że wydatek związany z ich nabyciem należy zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 jako zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu.

Podstawą zapisów w księdze zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) są dowody księgowe takie jak: faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące zwane dalej fakturami, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach lub (..........).

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z pkt 7 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiącej załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i sprzedaży usług, przeznaczona jest kolumna 7.

W przedstawionym stanie faktycznym w kolumnie nr 10 winna być zaksięgowana wartość zakupu samochodu, natomiast w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów winien być zaewidencjonowany przychód z tytułu sprzedaży samochodu w kwocie netto tj. przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zatem przedstawione w tej kwestii Pani własne stanowisko organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontrolni skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj