Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/I/443-80/05
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/I/443-80/05
Data
2005.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
świadczenie usług
zniesienie zwolnienia podatkowego
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W sprawie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU w grupowaniu 92.72.12 - w stanie prawnym obowiązującym do 31 maja 2005 r. oraz obowiązującym od 1 czerwca 2005 r.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2005 r. (data wpływu do US 01.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU w grupowaniu 92.72.12 - w stanie prawnym obowiązującym do 31 maja 2005 r. oraz obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. - podziela poglądy Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, wynika że Strona w budynku wyposażonym w tory do gry w kręgle świadczy usługi zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 92.72.12 - usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

Odbywa się to w ten sposób, że nabywca usługi wnosi opłatę za godzinę gry na torze i może z niego korzystać wraz z innymi osobami (jednocześnie na torze może grać do 6 osób). Utworzona w ten sposób grupa zawodników, po wniesieniu opłaty, uzyskuje prawo wstępu na tor. Wyniki rywalizacji ustalane są przez system komputerowy. W związku z wnoszoną opłatą Spółka nie świadczy żadnych innych usług, ani czynności związanych bezpośrednio z grą zawodników.

Zdaniem Spółki - przedmiotowe usługi do dnia 31 maja 2005 r. były zwolnione od podatku od towarów i usług jako wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, natomiast od dnia 1 czerwca 2005 r. usługi rekreacyjne pozostałe w zakresie wstępu podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług, jako wymienione w poz. 159a załącznika nr 3 do w/w ustawy.

Tut. Organ podziela poglądy Wnioskodawcy w sprawie.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 11 tego załącznika - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005 r. - zostały wymienione zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw autorskich lub praw do artystycznego wykonywania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi.
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Wyłączeniem ze zwolnienia nie były objęte świadczone przez Spółkę usługi rekreacyjne pozostałe sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 92.72.12. Zatem usługi te do 31 maja 2005 r. były zwolnione od podatku od towarów i usług.

Począwszy od 1 czerwca 2005 r., na mocy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), uległa zmianie treść poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. W punkcie 5b dodano, że wyłączenie ze zwolnienia obejmuje wstęp do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72). W grupowaniu tym występują usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane - w zakresie wstępu.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 159a tego załącznika - wprowadzonej ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) - zostały wymienione, zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania ex 92.72, usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu.

W związku z powyższym od 1 czerwca 2005 r. w/w usługi rekreacyjne pozostałe - w zakresie wstępu, sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 92.72.12, podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj