Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
US.II.423/3/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II.423/3/05
Data
2005.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
bezrobocie strukturalne
podatek dochodowy od osób prawnych
preferencyjna stawka amortyzacji


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się urządzaniem i prowadzeniem gier na automatach o niskich wygranych. Automaty te wstawiane są do lokali rozmieszczonych na terenie całej Polski. Z właścicielami lokali Spółka podpisuje umowy na najem powierzchni. Automaty hazardowe są zaliczane do grupy 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, a stawka amortyzacyjna wynosi 20 %.
Pytanie Spółki brzmi:
Czy używanie automatów hazardowych w lokalach, które znajdują się na terenie gmin wymienionych w wykazie powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, będącym załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 110, poz. 1264 ze zm.), uprawnia Spółkę do stosowania w stosunku do tych automatów stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie podwyższonych przy zastosowaniu współczynnika 3,0 na zasadach określonych w art. 16k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidzianym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

O możliwości stosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) poddanych szybkiemu postępowi technicznemu o współczynnik 2,0 mówi art. 16i ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W jakim czasie można podwyższać stawki dla tych grup środków trwałych bądź rezygnować z ich stosowania określono w ust. 4 tegoż artykułu.

Spółka, przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od automatów o niskich wygranych zainstalowanych w zakładzie położonym na terenie gminy zagrożonej szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, może stosować preferencyjny współczynnik w wysokości 3,0, o którym mowa w przepisie art. 16k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przepis ten stanowi, że w przypadku używania środków trwałych, tj.:
- maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT,
- środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych, o których mowa w art. 16 ust. 3a, w zakładzie położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz na podstawie odrębnych przepisów ustala Rada Ministrów, dokonując obliczenia odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadą określoną w art. 16k ust. 1, stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0.

Ustęp 3 tegoż artykułu zezwala podatnikowi na stosowanie podwyższonych stawek amortyzacyjnych do końca roku podatkowego, w którym gmina zostanie wyłączona z wykazu ustalonego przez Radę Ministrów.

W sytuacji, gdy automaty o niskich wygranych zostały zainstalowane w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, Spółka nie może skorzystać z podwyższonych stawek amortyzacyjnych, ponieważ, jak wynika z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferecje (Dz. U. Nr 62, poz. 560), rozporządzenie to obowiązywało wyłącznie w 2002 r.

W przypadku zainstalowania automatów o niskich wygranych w gminie zagrożonej szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, Spółka posiadając zakłady może skorzystać z podwyższonych stawek amortyzacyjnych tylko do końca 2005 r., ponieważ zgodnie z art. 149 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art.37h ust.1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu zachowuje moc do dnia 31 grudnia 2005 r.
Na podstawie art. 37h ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.) wydane zostało rozporządzenie z dnia 18 grudnia 2001 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 151, poz. 1702).

Podstawą skorzystania jednak przez Jednostkę z możliwości podwyższenia stawek amortyzacyjnych o współczynnik 3,0 jest spełnienie następujących warunków:
- posiadanie zakładu na terenie gminy zagrożonej szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym,
- używanie w/w środków trwałych w zakładzie położonym na terenie takiej gminy.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie definiuje pojęcia zakładu, nie mniej jednak zgodnie z art. 28 tej ustawy podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby mają obowiązek składać w terminach podanych w tym artykule informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.

W rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 224, poz. 2228) Minister Finansów określił, iż rozliczenie kwoty wpływów z tytułu tego podatku następuje zgodnie z danymi zawartymi w informacjach składanych przez podatników o liczbie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) położonych na terenie poszczególnych gmin i województw, do zatrudnionych ogółem.

W myśl art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zakładem (oddziałem) w rozumieniu tej ustawy jest określone w umowie o pracę, miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej, niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj