Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/200-1/05/JJ
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/200-1/05/JJ
Data
2005.07.26



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
opodatkowanie
spółdzielnie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w pawilonie handlowym wybudowanym przez Spółdzielnię w latach 80-tych jest zwolnione z podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2005r., znak PR/3018/2005 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z podatku od towarów i usług ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.05.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek Spółdzielni znak PR/3018/2005 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Odpowiadając na pismo z dnia 05.05.2005r. w sprawie udzielenia informacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w oparciu o art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wyjaśniam co następuje.

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółdzielnia zamierza ustanowić ograniczone prawo rzeczowe do lokalu użytkowego w budynku pawilonu handlowego na rzecz członka Spółdzielni. Budynek powstał w latach 80-tych, a przedmiotowy lokal do tej pory używany był na podstawie umowy najmu.

Podatnik pyta czy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w pawilonie handlowym wybudowanym przez Spółdzielnię w latach 80-tych jest zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zdaniem Strony ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w budynku pawilonu handlowego, będącego towarem używanym w rozumieniu ustawy, jest zwolnione z podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny wyjaśniam, iż stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 7 ust. 1 pkt 5 w/wym ustawy o p.t.u. przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu. Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między członkiem Spółdzielni a spółdzielnią mieszkaniową umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Zatem czynność ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 w/wym ustawy, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Może jednakże korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.t.u., w myśl którego zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W myśl art. 43 ust. 6 w/w ustawy o p.t.u. powyższe zwolnienie nie dotyczy takich budynków i budowli, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2 )użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Reasumując powyższe wyjaśniam, iż ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, pod warunkiem, że nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o p.t.u., korzysta ze zwolnienia opisanego w art. 43 ust. 1, z uwagi na fakt, iż przedmiotem transakcji jest towar używany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj