Interpretacja Urzędu Skarbowego w Drezdenku
PPN/443/5a/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPN/443/5a/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Drezdenku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
marża
towar używany


Pytanie podatnika
Czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlega zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1-4, art. 14 b § 1-2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku stwierdza, że przedstawione we wniosku przez Podatnika stanowisko w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu do Urzędu 17.02.2005 r. ) zwrócił się Pan z zapytaniem m.in. w sprawie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych. Pismem z dnia 03.03.2005 r (data wpływu do Urzędu 07.03.2005 r) oraz 18.04.2005 r. uzupełnił Pan przedmiotowy wniosek o własne stanowisko w sprawie., z którego wynika, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów używanych podlega zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2.

Z przedstawione we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabył Pan od kontrahenta belgijskiego używane bibeloty i meble. Firma belgijska jest zarejestrowanym podatnikiem na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego. Na oryginale faktury dokumentującej transakcję umieszczono adnotację, iż dostawa jest zwolniona od podatku na podstawie art. 39 – bis Kodeksu VAT. Wobec powyższego zwraca się Pan z zapytaniem, czy transakcja ta jako wewnątrzwspólnotowe nabycie korzysta ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stanowi, m.in. iż stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się, zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów następuje pod warunkiem, że:
- nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, z zastrzeżeniami w art. 10 ustawy,
- dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa powyżej.

Z treści natomiast art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika wprost, że zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Z kolei zwolnienia podmiotowe w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów regulują przepisy art. 44 ustawy o podatku od towarów i usług, z których wynika, że zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie:
- towarów, do których miałyby zastosowanie przepisy art. 43 ust. 1 pkt 5-8;
- towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony.

Reasumując należy stwierdzić, iż przepisy ustawy nie obejmują zwolnienia z opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych. Zwolnienie powyższe znajduje zastosowanie jedynie w transakcjach polegających na dostawie w/w towarów.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, iż przedstawiony we wniosku przez Podatnika stan faktyczny należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie i opodatkować oraz wykazać w deklaracji VAT-7.

W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczącego wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych towarów w dacie powstania tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1-2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawarta w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Drezdenku, w terminie dni od daty jego doręczenia. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj