Interpretacja Urzędu Skarbowego w Drezdenku
PPN/443/5c/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPN/443/5c/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Drezdenku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1-4, art. 14 b § 1-2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku stwierdza, że przedstawione we wniosku przez Podatnika stanowisko w zakresie braku dokonania korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu do Urzędu 17.02.2005 r. ) zwrócił się Pan z zapytaniem m.in. w sprawie korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Pismem z dnia 03.03.2005 r (data wpływu do Urzędu 07.03.2005 r) oraz 18.04.2005 r. uzupełnił Pan przedmiotowy wniosek o własne stanowisko w sprawie, z którego wynika, iż nie będzie Pan musiał dokonywać korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawione we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabył Pan od kontrahenta belgijskiego używane bibeloty i meble. Firma belgijska jest zarejestrowanym podatnikiem na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego. Na oryginale faktury dokumentującej transakcję umieszczono adnotację, iż dostawa jest zwolniona od podatku na podstawie art. 39 – bis Kodeksu VAT. Następnie towary te sprzedawane są na terytorium Polski. Prócz działalności w zakresie sprzedaży towarów używanych świadczy Pan także usługi w zakresie posadzkarstwa i tapetowania (usługi budowlane). Wobec powyższego zwraca się Pan z zapytaniem, czy ma Pan obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 1 od zakupów związanych z wykonywaniem usług remontowych i budowlanych.

Art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stanowi, m.in. iż stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku stwierdza co następuje:

Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje , podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Jednocześnie zgodnie z art. 91 ust. w/w ustawy o podatku od towarów i usług, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Jak wynika z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego świadczy Pan usługi remontowe i budowlane. W związku z powyższym zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlanych i remontowych stawka podatku wynosi 22 %. Jednakże zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastruktura towarzyszącą, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB 1130) stawka podatku VAT wynosi 7 %.

Ponadto sprzedawane przez Pana bibeloty i meble także będą opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku świadczenia przez Pana usług budowlanych i montażowych oraz dostawy bibelotów i mebli, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym nie dokonuje Pan korekty podatku naliczonego, o której stanowi art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług .

W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczącego braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w obowiązującym stanie prawnym.

Zgodnie z art. 14 b § 1-2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawarta w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Drezdenku, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj