Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US/42/DP-II/412/259/2005
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/42/DP-II/412/259/2005
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy w przypadku uzyskiwania przychodu z tytułu umowy o udostępnienie praw autorskich słusznym jest stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie działając na podstawie art. 216 1 w związku z art. 14a i art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 8 poz. 60 z 2005r./ po rozpatrzeniu pisma z dnia 30.03.2005r. (uzupełnionego w dniu 12.04.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, że stanowisko zawarte przez Pana w piśmie w sprawie interpretacji przepisów dotyczących stosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% z tytułu udostępnienia praw autorskich do projektu jachtu Arion 29 jest nieprawidłowe.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że w 2004 roku zawierał Pan umowy o udostępnienie praw autorskich z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowym "S" w Warszawie.Przedmiotem umowy było udostępnienie projektu do zbudowania jednego egzemplarza jachtu Arion 29. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pan, że od przychodu uzyskanego z tytułu udostępnienia projektu należy zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiadając na wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ w art.10 ust.1pkt 7 wymienia jako jedno ze źródeł przychodów prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, do których stosownie do treści art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza się przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, w tym również przychody z odpłatnego zbycia tych praw. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności wskazanych w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązane jako płatnicy-na podstawie art. 41 w/w ustawy do pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art.26 ust. 1 pkt 2 lit b.Zaliczkę obliczoną w powyższy sposób zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi wg miejsca zamieszkania podatnika-imienne informacje o wysokości dochodu sporządzone wg ustalonego wzoru(PIT-11/PIT-8B).Informacje powyższe stanowią podstawę sporządzenia przez podatnika zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym.

Natomiast w przedstawionej sytuacji rozstrzygnięcia wymagałaby kwestia czy projekt techniczny będący rezultatem Pana działalności jest "utworem" w pojęciu ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych /Dz. U. z 2000r. Nr80 poz. 904 z późn. zm. /, zatem czy jest przedmiotem prawa autorskiego.Kwestia ta ma związek ze stosowaniem kosztów uzyskania przychodu, które stanowią 50% przychodu za wykonanie utworu(projektu) będącego przedmiotem prawa autorskiego /art.22 ust. 9 pkt 3 ustawy/
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.Ustawa ta w art. 1 ust. 2 pkt 6 stanowi że przedmiotem prawa autorskiego są również utwory architektoniczne. Użycie w art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych określenia "utwory" wskazuje, że dla zakwalifikowania określonego rezultatu działalności architektonicznej, projektu jako przedmiotu prawa autorskiego konieczne jest spełnienie przesłanek utworu określonego w art. 1 ust. 1 tej ustawy tzn. żeby był przejawem działalności twórczej oraz miał indywidualny charakter. Tylko w razie spełnienia tych przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste jak i autorskie prawa majatkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu.

W przedstawionym przez Pana przypadku zgodnie z zawartą umową z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowym "S" wynika, że przedmiotem umowy jest jedynie udostępnienie projektu do zbudowania jednego egzemplarza jachtu. Powstała więc sytuacja analogiczna do nabycia wykonanego przez architekta projektu architektonicznego i sprzedania go nastepnie w formie planu budowy budynkuuprawniającego nabywcę do zastosowania go przy wzniesieniu tylko jednej budowli co w orzeczeniu NSA nie uznano za rozporządzenie prawem autorskim (wyroki: z 29.09.1993r. III SA 357/93 publik.w M.P Nr 6 str. 186 i z 02.06.1993r.;III SA 255/93 publik. w ONSA 3 poz. 97 z 1994r.)Ponadto wykonanie dzieła przez architekta bez uprawnień lub studenta architektury np. polegające na opracowaniu dokumentacji koncepcyjnej, budowlanej i sporządzeniu projektów wykonawczych nie uprawnia do samodzielnego podpisywania wykonywanego projektu zgodnie z odrębnymi przepisami o prawie budowlanym.

W ocenie tutejszego organu podatkowego nie można zastosować kosztów w wysokości 50% uzyskanego przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Końcowo organ podatkowy informuje, że w przypadkach wątpliwych istnieje możliwość dokonania rozstrzygnięć w oparciu o opinie z danej dziedziny lub w razie powstania sporu, co do autorskiego charakteru wykonywanych prac należy wystąpić do Departamentu Prawa Autorskiego i Praw pokrewnych Ministerstwa Kultury, Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 2361 pkt 1 Ordynacji podatkowej/
Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj