Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-1/005/33/2005
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/33/2005
Data
2005.08.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cła
decyzja celna
koszty uzyskania przychodów
należności celne
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Kiedy koszty polegające na uiszczeniu należności celnych określonych prawomocną decyzją organu celnego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?


Firma dokonała w 2001 roku zgłoszenia celnego towarów i uiściła należności celne. W 2004 roku urząd celny uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe i określił decyzją dług celny. Po zaskarżeniu tej decyzji, Izba Celna w 2005 roku wydała decyzję podtrzymującą decyzję organu I instancji określającą dług celny, w wyniku której Spółka dokonała zapłaty należności celnej.

W związku z powyższym podatnik wystąpił z pytaniem, czy koszty polegające na uiszczeniu należności celnych określonych prawomocną decyzją organu celnego mogą zostać zaliczone jako koszty uzyskania przychodu w roku, w którym decyzja organu celnego stała się prawomocna?

Powołując się na art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnik stwierdził, iż przedstawiona sytuacja jest przykładem wyjątku od generalnej zasady potrącalności kosztów w czasie, polegającego na możliwości zaliczenia (potrącenia) kosztu w roku, w którym go poniesiono, mimo iż dotyczy przychodów osiągniętych w poprzednich latach podatkowych. Podatnik nie mógł bowiem należności celnej zarachować jako kosztu uzyskania przychodu wcześniej niż w roku uprawomocnienia się ostatecznej decyzji określającej dług celny – gdyż ta należność prawnie nie istniała. Dług celny określony prawomocną decyzją organu celnego jest więc potrącalny jako koszt uzyskania przychodu w roku uprawomocnienia się decyzji określającej, mimo iż cło dotyczy towaru zakupionego i sprzedanego przez podatnika w latach ubiegłych.

Ustosunkowując się do powyższego, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Należności celne nie zostały ujęte w katalogu wyłączeń określonym regulacją art. 16 ust. 1 ustawy i o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, stanowią koszt uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z powyższego wynika, iż w sytuacji, gdy nie istnieje możliwość zarachowania kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów w tym okresie sprawozdawczym (roku podatkowym), w którym został wykazany przychód związany z tymi kosztami, wówczas koszty te powinny być rozliczone w dacie poniesienia.

W stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika we wniosku należy przyjąć, iż poniesiony wydatek z tytułu zapłaty długu celnego, wynikającego z decyzji ostatecznej organu celnego, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia w 2005 roku, mimo iż cło dotyczy towaru zakupionego i sprzedanego przez podatnika w latach ubiegłych. Należy nadmienić, iż wynikające z decyzji organu celnego i zapłacone odsetki za zwłokę, w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny wskazny we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj