Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.X/443-70/05
z 14 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.X/443-70/05
Data
2005.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura
miejsce świadczenia usług
prowadzenie ewidencji
usługi na majątku rzeczowym
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
- dotyczy rozliczenia VAT i wystawienia faktury w sytuacji wykonania dla firmy szwedzkiej nadruku na plastikowych podkładach.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.09.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii zastosowania zerowej stawki VAT na wymienione w piśmie czynności, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 05.09.2005 r., zwrócił się Pan z prośbą o ustosunkowanie się w sprawie rozliczenia VAT i wystawienia faktury w sytuacji wykonania dla firmy szwedzkiej z przedstawicielstwem w kraju, nadruku metodą sitodruku na plastikowych podkładach pod rejestrację samochodów. Podkłady są własnością firmy szwedzkiej, która jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Szwecji. Faktura będzie wystawiona na rzecz tej firmy. Towary z wykonaną na nich usługą zostaną wywiezione do Szwecji w ciągu 30 dni. Pana zdaniem, w stosunku do wyżej wymienionej usługi winna być zastosowana stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie nie podziela stanowiska Wnioskodawcy.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uznaje się za podlegające opodatkowaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ich przemieszczenia przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, w przypadku gdy na towarach tych (należących do podatnika), mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika (np. usługi uszlachetniania), pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego.

Wytworzenie towarów z materiałów powierzonych kwalifikuje się jako wykonanie usług, dla których istotną rolę odgrywa właściwe określenie miejsca ich świadczenia.

Art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ww. ustawy stanowi, że miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym (a do takich usług należy zaliczyć wykonanie przedmiotowego nadruku) – jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Według art. 28 ust. 7 powołanej wyżej ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi zostały faktycznie wykonane.

Z przedstawionych wyżej okoliczności wynika, że miejscem świadczenia usług (ich opodatkowania) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, tj. Szwecja.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku podatników świadczących usługi przerobu uszlachetniającego, niezbędnym jest – zgodnie z art. 109 ust. 9 ww. ustawy – prowadzenie ewidencji otrzymywanych towarów, która powinna zawierać w szczególności: datę otrzymania towarów, dane pozwalające na ich identyfikację oraz datę wydania towaru po wykonaniu usługi przez podatnika.

Obowiązek wystawiania w tym przypadku faktur wynika z art. 106 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, a zasady wystawiania faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z § 27 tego rozporządzenia – do ww. faktur stosuje się przepisy § 9, 11-23 i 26. Faktury te powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, jak również – w przypadku świadczonych przez Pana usług – faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Ponadto tut. organ informuje, że:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany bądź uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia – za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie – do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie – art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj