Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB4-005-SIP-M-16/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB4-005-SIP-M-16/05
Data
2005.08.08


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
opodatkowanie
opodatkowanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
pożyczka
umowa
umowa
wyłączenie
wyłączenie


Pytanie podatnika
Spółka posiadająca status podatnika podatku od towarów i usług, która udzieliła trzykrotnie pożyczki spółkom również posiadającym status podatnika od towarów i usług - czy dokonane czynności są wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt .4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 2 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 23 czerwca 2005 r. Nr PM 436-2/05 w przedmiocie udzielonej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzając, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 23 maja 2005 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 23 maja 2005 r. uzupełnionym 16 czerwca 2005 r. Spółka … sp. z o zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka posiadająca status podatnika podatku od towarów i usług udzieliła trzykrotnie pożyczki spółkom również posiadającym status podatnika od towarów i usług. Zapytanie dotyczyło zagadnienia; - czy dokonane czynności są wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt .4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ). Zdaniem Spółki umowy pożyczek, które zostały zawarte podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu nie podzielił stanowiska Spółki wydając postanowienie w dniu 23 czerwca 2005 r. Nr PM/436-2/05 - argumentując, że spółka – podatnik podatku od towarów i usług udzielając pożyczek wykonała usługę sklasyfikowaną w PKWiU 62.22.10-00.90. To stwierdzenie skutkowało wyłączeniem tych czynności z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie cyt. art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Oceniając stan faktyczny i prawny Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził , że wydane w sprawie postanowienie narusza prawo na wskutek błędnej interpretacji przepisu art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tego względu należy uznać za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2005 r

Zgodnie z powołanym przepisem art 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

A zatem o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług (posiadają status podatnika) lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku. Tak więc aby zastosować zwolnienie z art. 2 pkt 4 cyt. ustawy musi powstać z tytułu tej konkretnej czynności obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług u przynajmniej jednej ze stron.

Na podstawie opisanego stanu faktycznego dokonanych czynności nie można było sklasyfikować jako usługę pośrednictwa finansowego.

Sporadyczne udzielenie pożyczki z własnych środków a nie ze środków w tym celu gromadzonych nie wypełnia warunków by sklasyfikować tę czynność jako usługę w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Ponadto spółka nie powołała się na to, że w zakresie swojej działalności ma wyszczególnione usługi pośrednictwa finansowego. Dla podmiotu działającego w formie spółki prawa handlowego jest wymagane by była to działalność zorganizowana i unormowana zgodnie z panującymi w tym względzie zasadami.

Skoro czynności nie wypełniły warunków do sklasyfikowania ich jako “usługa”, to brak jest podstaw do wyłączenia tych czynności z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art, 2 pkt 4 ustawy.

Wobec powyższego umowy pożyczek będą podlegały zasadom ustalonym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych i gdy wypełniły się przesłanki zawarte w art. 9 pkt.10 lit. “g “i lit.”h” cyt. ustawy będą te czynności zwolnione od tego podatku.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj