Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP2/4407-73/I/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/4407-73/I/05
Data
2005.06.01



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
podatnik
podatnik
utrata prawa do zwolnienia
utrata prawa do zwolnienia
użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy jednorazowa sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy taka transakcja transakcja, której wartość przekracza 10000 Euro powoduje utratę zwolnienia podmiotowego?


Decyzja

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 23.03.2005r. (data wpływu do urzędu – 25.03.2005r.) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach nr US. IV-406/12/2005/VAT z dnia 17.03.2005r. w sprawie sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów - orzekam:
- utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Rozpatrując wniosek z dnia 21.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach na podstawie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa poinformował Stronę, że zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów dokonana przez podatnika będącego stowarzyszeniem, prowadzącego również inną działalność polegającą na wynajmie lokalu, należy uznać za sprzedaż dokonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nawet w sytuacji, gdy czynność ta została wykonana jednorazowo – oznacza to, że podatnik utracił zwolnienie od podatku od towarów i usług. Interpretacji Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach dokonał w postanowieniu nr US. IV-406/12/2005/VAT z dn. 17.03.2005r.

Na powyższe postanowienie w piśmie z dn. 23.03.2005r. złożyło zażalenie, w którym strona zarzuciła organowi pierwszej instancji naruszenie przepisów art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzając, iż (...) transakcja zbycia działki podyktowana była wnioskiem Zarządu Dróg Wojewódzkich w .... w celu możliwości przebudowy skrzyżowania ulic, Strona zauważa jednocześnie, że gdyby Strona nie wyraziła zgody i tak zostałoby wywłaszczone z gruntów na poszerzenie pasa drogowego.

Po zapoznaniu się z materiałem zgromadzonym w sprawie stwierdzam, że zarzuty Strony postawione w zażaleniu z dn. 23.03.2005r. nie zasługują na uwzględnienie, a udzielona w postanowieniu nr US. IV-406/12/2005/VAT z dn. 17.03.2005r. interpretacja jest zgodna z przepisami ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż stowarzyszenie jest dobrowolnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, jednak może prowadzić działalność gospodarczą wg ogólnych zasad /np. wynajem lokalu/. W świetle art. 15 ust 1 i 2 ustawy, stowarzyszenie prowadząc samodzielną działalność usługową, niezależnie od jej wyników, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 /działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych/, a zatem jest podatnikiem VAT. Jednak realizowanie przez stowarzyszenie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy to w formie odpłatnej dostawy towarów, czy też świadczenia usług /wynajem lokalu,sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów/ nie powoduje automatycznie, że jest ono podatnikiem naliczającym VAT od wszystkich swoich czynności. Jak bowiem wynika z poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy “usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)” PKWiU 91 - korzystają ze zwolnienia. Usługi wykonywane jednak poza katalogiem statutowym - podlegają VAT, przy czym z art. 113 ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia kwoty obrotu 10.000 euro (w okresie od 01.01 2004 do 31.12.2004r. była to kwota 45.700,00 zł).

Ustawodawca wprost sformułował (art. 8 ust .1 pkt 1), że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, jest m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na powód i formę w jakiej dokonano czynności prawnej. W świetle ustawy o VAT wartością niematerialną i prawną jest na pewno prawo wieczystego użytkowania gruntów. Opodatkowaniu VAT podlega jako świadczenie usług przeniesienie praw do w/w wartości niematerialnych i prawnych w każdej formie prawnej, gdy jest odpłatne i realizowane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Sama częstotliwość działań podatnika powinna być rozumiana jako czynności powtarzające się w określonym przedziale czasowym jeśli czynności te polegają na sprzedaży rzeczy nabytej. W przedmiotowym przypadku Podatnik świadczy usługi o charakterze ciągłym /np. usługa najmu/ stąd, w świetle przepisów podatkowych Podatnik świadczy usługi powtarzające się i powodujące, co do zasady, powstanie obowiązku podatkowego.Na marginesie należy zauważyć, za zażaleniem, iż w świetle § 10 umowy dzierżawy lokalu użytkowego z dnia 12.07.2003r.- w okresie trzech lat po przekazaniu lokalu Dzierżawca nie wnosi czynszy na rzecz Wydzierżawiającego, a okres zwolnienia z czynszu rekompensuje Dzierżawcy poniesione nakłady na adaptację lokalu. Zgodnie z § 12 w/w umowy czynsz dzierżawny ustalony został na kwotę 2000 zł brutto miesięcznie. Reasumując, Strona otrzymuje zapłatę za usługę najmu lokalu /jako właściciel przedmiotowej nieruchomości/ w formie nakładów na adaptację lokalu użytkowego poniesionych przez Dzierżawcę.

Mając na uwadze powyższe orzekłem jak w sentencji decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i wyłącznie z powodu niezgodności z prawem może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę składa się w 2 egz.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj