Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PO/4150-4/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/4150-4/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dotacja
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatnik
przychód


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja z powiatowego urzędu pracy na stworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej ?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity :Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.06.2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 08.06.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dotacji otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy na stworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej, jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 8.06.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 25 § 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199), w sprawach wszczętych i niezakończonych przez organy podatkowe pierwszej instancji oraz organy kontroli skarbowej przed dniem wejścia w życie tej ustawy, tj. przed dniem 1 września 2005r. (art. 27 tej ustawy) stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 czerwca 2005r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pana wniosek z dnia 8.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczy zaliczenia do przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dotacji otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy na stworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej (na podstawie umowy z dnia 15.02.2005r.)

Z dokumentów znajdujących się w tut. Urzędzie wynika, że od dnia 16.02.2004r. prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005r. z Powiatowego Urzędu Pracy otrzymał Pan dotację na stworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej.

W złożonym wniosku pisze Pan, iż otrzymaną dotację, zgodnie z art. 14 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ująłby Pan w księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 8 " pozostały przychody" z dniem otrzymania jej na rachunek bankowy. Nadmienia Pan ponadto, że wartość poszczególnych elementów wyposażenia nie przekracza kwoty 3.500,00zł w związku z czym nie są one amortyzowane.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Treść wyżej wymienionego przepisu wskazuje, że otrzymane dotacje, za wyjątkiem dotacji związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używana:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub umowy określającej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 22d ust.1 ww ustawy podatkowej podatnicy mogę nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o którym mowa w art. 22a i 22 b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500,00 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

W związku z powyższym otrzymana przez Pana dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy na wyposażenie stanowiska pracy dla zatrudnionego przez Pana bezrobotnego, za którą to zakupił Pan wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, którego poszczególne elementy nie przekroczyły wartości 3.500,00zł i nie były amortyzowane - stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Otrzymaną dotację należy ująć w księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 8 "pozostałe przychody" w dacie jej faktycznego otrzymania. Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny tutejszy organ podziela stanowisko przedstawione przez podatnika, a mianowicie uznaje, iż dotacja otrzymana z Powiatowego Urzędu Pracy stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej ( tekst jednolity - Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww ustawy i wynosi 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj