Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-41/WS/05
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-41/WS/05
Data
2005.08.17



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT (22% czy 7%) powinien zastosować Podatnik, jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące budownictwa mieszkaniowego wykonywane z użyciem produkowanych przez Podatnika materiałów budowlanych.


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2, art. 146 ust. 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 22.06.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług robót budowlanych wykonywanych z użyciem własnych materiałów. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest między innymi produkcja masy betonowej (PKD 26.63 Z) , produkcja betonowych wyrobów budowlanych (PKD 26.61.Z), produkcja zaprawy murarskiej i suchego betonu (PKD 26.64.Z) jak również wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 45.21.A), roboty związane z fundamentowaniem (PKD 45.25.B). W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorstwo Wnioskodawcy zawiera z kontrahentami umowy cywilnoprawne o roboty budowlane i budowlano - montażowe wykonywane z użyciem produkowanego przez wnioskodawcę betonu towarowego. Roboty te polegają najczęściej na wykonaniu robót betoniarskich części konstrukcyjnych budynku z użyciem własnej masy betonowej. Zapytanie Podatnika: Jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować Wnioskodawca, jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, lub remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą z wyłączeniem lokali użytkowych, wykonywanych z użyciem produkowanych przez niego materiałów budowlanych. Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli wykonywane przez niego roboty remontowo-budowlane wykonywane są w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego lub jego infrastruktury towarzyszącej z użyciem wyprodukowanych przez siebie materiałów budowlanych poprawnym będzie zastosowanie 7 % stawki podatku Vat do całości usługi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika. Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cytowanej wyżej ustawy o podatku VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r . stosuje się stawkę 7 % w odniesieniu między innymi do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą . Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się stosownie do zapisu art. 146 ust. 2 ustawy, roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiekty budownictwa mieszkaniowego to zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy - Budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W sytuacji opisanej przez Podatnika opodatkowanie usługi budowlanej wraz z materiałem jako całości i zastosowanie jednolitej, obniżonej stawki podatku VAT istotne znaczenie ma treść umowy cywilnoprawnej zawartej z kontrahentem. Jeżeli przedmiotem umowy jest robota budowlana wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych kosztów, jakimi są między innymi: koszt materiałów, robocizny, transport itp. Z załączonego do zapytania wzoru umowy wynika, że zgodnie z § 1 wykonawca zobowiązany jest do wykonania robót budowlanych typu: roboty betoniarskie części konstrukcyjnych budynku i infrastruktury towarzyszącej a zgodnie z § 4 pkt 2, transport i dostawy wszelkich materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń oraz narzędzi potrzebnych do wykonania przedmiotu umowy obciążają wykonawcę. Brak w treści umowy uprawnienia do odrębnego rozliczenia zużytych materiałów upoważnia podatnika do zastosowania dla całości wykonanej usługi jednolitej, preferencyjnej 7 % stawki podatku VAT .

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku , odnosi się do stanu przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego , który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj