Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/VR/4407/14-19/05/WD
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/VR/4407/14-19/05/WD
Data
2005.09.02



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Stosowanie stawki 0% przy usługach transportu międzynarodowego na odcinku przebiegającym przez terytorium kraju trzeciego (poza terytorium Wspólnoty).


D e c y z j a


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku, z art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2005 Nr 8, poz. 60), art. 27ust.2 pkt 2, art. 83 ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w związku z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z póź. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek z dnia 07.03.2005r nr 1437US37/ZI/103.DJW/05 uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy Pana Zbigniewa D. przedstawione we wniosku złożonym w dniu 25.02.2005r, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego-Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


p o s t a n a w i a


utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie


U z a s a d n i e n i e


Ze stanu faktycznego przedstawionego w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek z dnia 07.03.2005r nr 1437US37/ZI/103.DJW/05 wynika, że Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie zastosowania stawki 0% przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego.

Przedstawiając własne stanowisko, Wnioskodawca podał iż świadcząc usługi transportu stosuje stawkę 0% na całej trasie, która przebiega na odcinkach:Polska - Ukraina; Polska - Rosja; Polska - Białoruś.

Rozpatrując wniosek Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji stwierdził iż transport na terenie Polski opodatkowany będzie stawką 0%. Transport , który odbywa się przez kraje nie należące do Wspólnoty, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie w ustawowym terminie (wpływ do Urzędu dnia 21.03.2005), w którym nie zgadza się ze stanowiskiem organu I instancji. Zdaniem Strony stawkę podatku 0% powinno stosować się na całej trasie przejazdu.


Rozpatrując zażalenie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje:


Istotą sporu w przedmiotowej sprawie jest stosowanie stawki 0% przy usługach transportu międzynarodowego na odcinku przebiegającym przez terytorium kraju trzeciego (poza terytorium Wspólnoty). Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, iż świadcząc usługi transportu stosuje stawkę 0% na całej trasie, która przebiega na odcinkach: Polska - Ukraina; Polska - Rosja; Polska - Białoruś.

Miejscem opodatkowania usług transportowych, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - jest co do zasady miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Natomiast definicja transportu międzynarodowego zawarta została w art.83 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl w/w przepisu przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się:

    1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
    a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
    b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
    c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
    d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

Transport międzynarodowy występuje zatem w sytuacji, gdy środek transportu przekroczy granice Unii Europejskiej, traktowanej jako całość.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Strona świadczy usługi spełniające warunki wyżej przytoczonej definicji transportu międzynarodowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, iż przy świadczeniu przez Stronę usług transportu poza terytorium Wspólnoty, zastosowanie będą miały przepisy art. 83 ust. 1 pkt. 23 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepis zawarty w § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z póź. zm.). W § 7 ust. 1 uściślono, że stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0%, będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na polskim terytorium, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Za taką interpretacją przemawia również przepis art. 5 ust. 1 ustawy, gdzie w pkt 1 wskazano, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W związku z tym w przypadku świadczenia usług transportu towarów z Polski na Ukrainę, z Polski na Białoruś, z Polski do Rosji i w odwrotnym kierunku będzie opodatkowana stawką 0% jedynie część usługi wykonywana na terytorium Polski. Pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Podstawowym kryterium, czy transport będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia usług transportu.Podatnik obowiązany jest do określenia jaka część tej usługi jest wykonywana na terytorium kraju, a jaka jej część dotyczy odcinka poza terytorium Polski.

W związku z powyższym organ odwoławczy uznaje za prawidłowe stanowisko organu I instancji zawarte w zaskarżonym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj