Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-44/HM/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-44/HM/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty własne
lokal użytkowy
podatek od towarów i usług
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług zastosować w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego i związanego z nim prawa własności gruntu?.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 16 czerwca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie ustalenia stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego i związanego z nim prawa własności gruntu

Uznaje stanowisko Gminy za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym . Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Pismem z dnia 27 stycznia 2005 r. Urząd Gminy zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego i związanego z nim prawa własności gruntu . Przedmiotem sprzedaży ma być lokal użytkowy położony w pawilonie handlowym wybudowanym koło 1970 roku oraz związany z nim udział w prawie własności gruntu . Nieruchomość jest własnością Gminy , przy czym właścicielem gruntu Gmina stała się w wyniku komunalizacji w 1991 roku , a własność pawilonu została przeniesiona na Gminę w drodze darowizny w 1998 roku przez syndyka masy upadłości GS SCH . Gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie lokalu i nie obniżyła podatku należnego w rozumieniu art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług .

Stanowisko podatnika .

Sprzedaż lokalu użytkowego wybudowanego w 1970 r. będzie zwolniona z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 w związku z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług .Natomiast sprzedaż gruntu niezabudowanego przeznaczonego na cele zabudowy handlowo usługowej byłaby opodatkowana stawką w wysokości 22% , zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 w zw. z art. 2 pkt. 6 i art. 41 ust. 1 ustawy .

Mając na względzie zapis art. 29 ust. 5 ustawy mówiący , że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu należy przyjąć że do sprzedaży budowli trwale związanej z gruntem będzie miała stawka właściwa dla budowli . W tej sytuacji sprzedaż nieruchomości obejmującej lokal użytkowy wybudowany w 1970 roku i udział we własności gruntu będzie zwolniona w całości od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 43 ust. 2 i art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju . W myśl art.2 pkt. 6 cyt. ustawy przez towary , o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się m.in. budynki, budowle lub ich części . Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt. 10 pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu , dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze . Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu , że towarami używanymi są ;

    1/ budynki , budowle i ich części – jeżeli do końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat, 2/ pozostałe towary , z wyjątkiem gruntów , których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku .

W art. 43 ust. 6 cyt. wyżej ustawy określono , że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów , jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie , w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej , a podatnik ;

    miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatkówużytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych .

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynkówz podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu . Oznacza to , że grunt będzie opodatkowany tą samą stawką , co znajdujący się na nim budynek . Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy , iż dostawa nieruchomości i związanego w nim prawa własności gruntu , o której mowa w przedmiotowym wniosku będzie polegać zwolnieniu na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt. 1 i art. 29 ust. 5.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .
Zażalenie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej / tekst jednolity z 2004 r. Dz.U Nr. 253 poz. 2532 / .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj