Interpretacja Urzędu Skarbowego w Proszowicach
PP-443/8/2005
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/8/2005
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Proszowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
towar używany
użytkowanie wieczyste
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy transakcja sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki wraz ze zbiornikiem paliwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz U Nr 8 z 2005 r. poz 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 12.04.2005 r. (data wpływu 18.04.2005 r.) znak LDz 161/05sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, uzupełnionego pismem z dnia 12.05.2005 r., iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług – tj. Z zapytaniami czy transakcja sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki wraz ze zbiornkiem paliwa podlgea opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. We wniosku podatnik wyjaśnia, że od 1991 roku przedmiotowa działka wraz ze zbiornikami na paliwo jest zgodnie z zawartą umową wydzierżawiona zwornikami na paliwo jest zgodne z zawartą umową wydzierżawiona.
Za zgodą Aeroklubu dzierżawca działki w celu prowadzenia działalności gospodarczej dokonał niezbędnych mwestycj! w postaci wybudowania zaplecza techniczno handlowego. Obecnie obiekty stacji benzynowej znajdujące się na działce nie są własnością Aeroklubu Krakowskiego. Zostały wybudowane przez firmę, która dzierżawi przedmiotową działkę przedmiotem transakcji sprzedaży jest prawo wieczystego użytkowania działki wraz ze zbiornikami na paliwo.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych PKOB (Dz. U. Nr 112 z 1999 poz 1316 ze zm)- zbiorniki na paliwo sklasyfikowane zostały do klasy nr 1252 -jako zbiorniki silosy i budynek magazynowe, która to mieści się w grupie 125 jako- budynki przemysłowe i magazynowe. Podatnik także wyjaśnia że przedmiotowe zbiorniki pochodzące z 1980 r. I od momentu zawarcia umowy dzierżawy czyli od 1991 r. Nie ponosił nakładów finasowych na remont, unowocześnienie czy też mordenizację zbiorników (VAT).
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21.08.1997 r. gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46 z 2000 r., poz 543).
Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatek od towarów i usług (Dz. U. Nr 46 z 2000 r. poz. 543) opodatkowaniu podtakiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt. 1 ustano podatku od towarów i usług, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tvm również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.
Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, na którym znajdują się budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, w przypadku dostawy tych budynków lub budowli albo ich części:
- jest zwolnione z podatku od towarów i usług, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką w wysokości 0% - zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisówustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz .970 ).

Według art 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towar używany, o którym mowa wyżej (według pkt 1 ust 2 art. 43 ) należy rozumieć - budynki i budowle lub ich części -jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat. Zwolnienie od podatku towarów używanych w postaci budynków i budowli lub ich części nie stosuje się do dostawy wymienionych w ust. 2 pkt. 1 budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych
- zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku VAT.
Zgodnie z pismem podatnika z dnia 13.35.205 r. przedmiotowe zbiorniki na paliwo spełniają warunki określone w cytowanym wyżej art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż- dostawa przedmiotowych zbiorników na paliwo, spełnia także warunki określone w art. 43 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym dostawa zbiorników na paliwo korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.2 jako dostawa towarów używanych, a zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z usytuowanymi na nim zbiornikami na paliwo (towar używany) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie § 8 ust. 1 pkt. 12 cyt rozporządzenia Min.Fin.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach udzielając niniejszej interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku (i pismach uzupełniających z dnia 12.05.2005 r. i 12.05.2005 r.) stanie faktycznym sprawy i nie oceniał treści przedłożonych dokumentów.
W związku z powyższym prezentowane przez Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę , traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj