Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/74/2005/MM
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/74/2005/MM
Data
2005.11.07



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracje
działalność gospodarcza
odliczenie podatku od towarów i usług
proporcja
szpital


Pytanie podatnika
Odliczanie podatku następuje poprzez ustalenie proporcji zgodnie z ust. 3-10 art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Obliczony wskaźnik wynosi 4%. Wątpliwości Podatnika dotyczą ujęcia w pozycji 43 deklaracji VAT-7 wartości zakupów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. art. 5 ust. 1, art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.04.2005 r., znak L.Dz.GK.-312/44/05 (data wpływu 12.05.2005 r.) wraz z uzupełnieniem z dnia 13.06.2005 r., znak L.Dz.WSz/GK.-012/2/05 (data wpływu 17.06.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

W dniu 21.04.2005r. Wojewódzki Szpital złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny: Szpital prowadzi działalność gospodarczą zarówno podatkowaną jak i zwolnioną od VAT. Odliczanie podatku następuje poprzez ustalenie proporcji zgodnie z ust. 3-10 art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Obliczony wskaźnik wynosi 4%. Wątpliwości Podatnika dotyczą ujęcia w pozycji 43 deklaracji VAT-7 wartości zakupów. Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: w poz. 43 deklaracji VAT-7 powinno się wpisywać całą wartość netto wynikającą z faktur zakupu, co pozostaje bez wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego.

Na podstawie przepisu art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast w myśl ust. 2 tego artykułu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. W sytuacji gdy Podatnik prowadzi działalność zarówno opodatkowana jak i nieopodatkowaną, prawo Podatnika do obniżenia podatku o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług podlega ograniczeniu, o którym mowa w powyżej cytowanych przepisach art. 90 ustawy. Odliczenie proporcjonalne polega na obliczeniu części podatku, którego całość związana jest zarówno z czynnościami opodatkowanym jak i zwolnionymi, podlegającego u Podatnika odliczeniu. Podatek podlegający odliczeniu określa się poprzez przemnożenie wartości niewyodrębnionego podatku (tj. związanego zarówno z czynnościami opodatkowanymi oraz nieopodatkowanymi) przez proporcję o której mowa w ust. 2. Zatem w bloku D.2. deklaracji VAT-7 należy wpisywać wartość netto zakupów i podatek naliczony podlegające rozliczaniu proporcjonalnemu już przemnożone przez wyliczoną proporcję.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 12.05.2005 r. i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów. Ponadto organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Natomiast zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który jej wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj