Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PD.2-4117-75/05
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.2-4117-75/05
Data
2005.08.16



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Wyłączenia w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług związanych z prowadzeniem schroniska dla zwierząt jest wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 1 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16 kwietnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 23 marca 2005 r., znak: P-4/415-2/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

  • zmieniam w/w postanowienie w sposób przedstawiony w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

W dniu 8.02.2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z prośbą o wyjaśnienie, czy działalność schroniska dla zwierząt może być opodatkowana w roku 2005 w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pani zdaniem wspólnik spółki cywilnej ”...”, w ramach której prowadzona jest w/w działalność może rozliczać się w formie ryczałtu, w związku z wykonywaniem usługi doraźnej opieki nad zwierzętami.

Organ podatkowy pierwszej instancji wydał w dniu 23.03.2005 r., postanowienie znak: P-4/415-2/05, na mocy którego uznał Pani stanowisko za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie złożyła Pani zażalenie, w którym wnosi o jego uchylenie w całości. W uzasadnieniu powołała się Pani na pismo Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 22.03.2005 r., wskazując, iż do celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nadal stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., a w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pod poz. 29 wymieniono usługi o symbolu 93.05, tj. usługi pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyjątkiem usług opieki doraźnej.

Organ odwoławczy po zapoznaniu się z całością zgromadzonego materiału dowodowego oraz zarzutami sformułowanymi w zażaleniu zwraca uwagę na następujące okoliczności faktyczne i prawne, mające znaczenie w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w roku 2005, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy: „Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług”. Wśród usług tych ustawodawca wymienił m.in. usługi oznaczone symbolem PKWiU 93.05.

Z kolei jak wynika z § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844, z późn. zm.) w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej – stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do dnia 31.12.2005 r. Wskazać należy, że powyższe rozporządzenie z dnia 18 marca 1997 r. wymienione jest w przepisie art. 4 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym na 2005 r. Jednocześnie w orzecznictwie wskazuje się, iż organy podatkowe nie są organami statystyki publicznej, nie są powołane i uprawnione do wydawania własnych - wiążących opinii klasyfikacyjnych (por. wyrok WSA w Łodzi z dnia 11.05.2004 r., sygn. akt I SA/Łd 873/03).

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego istniejącego w rozpatrywanej sprawie zauważyć należy, iż decydujące znaczenie dla subsumpcji odpowiedniej normy prawa podatkowego ma ustalenie rodzaju wykonywanych usług oraz ich klasyfikacja dla celów statystycznych. Zakres obowiązków ciążących na Spółce cywilnej „...” określony został w § 3 umowy z dnia 20 grudnia 1993 r, zawartej pomiędzy Spółką i Zarządem Miasta Lublina. Jak wynika z aneksu nr 1 do w/w umowy do obowiązków podmiotu prowadzącego schronisko od dnia 1 stycznia 1995 r. należy również prowadzenie odłowów bezdomnych psów i zbieranie padłych zwierząt na terenie miasta Lublina. Faktyczne wykonywanie tych usług potwierdziła Pani w wyjaśnieniach złożonych w dniu 15.06.2005 r., wskazując przy tym, iż zwierzętom przebywającym w schronisku zapewniana jest tylko doraźna pomoc lekarza weterynarii.

W związku z wątpliwościami, co do kompleksowej klasyfikacji w/w usług organ odwoławczy zwrócił się – pismem z dnia 25.05.2005 r., znak: PD.2-4117-75/05 - o opinię do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który sprawę przekazał do Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Z otrzymanej w dniu 11.07.2005 r. opinii Departamentu Koordynacji i Organizacji Badań Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 6.07.2005 r., znak: OB-02-9-5672/KU-207/2005/3202 wynika, iż na podstawie PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. zaliczyć należy:

  • prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt domowych bez stałej opieki weterynaryjnej (zapewnienie schronienia, jedzenia i doraźnej opieki weterynaryjnej bezdomnym zwierzętom domowym) – do PKWiU 01.42.10-00.90 „Usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt pozostałe, gdzie indziej nie wymienione”;
  • odławianie bezpańskich zwierząt (psów, kotów) – PKWiU 01.42.10-00.90 „Usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt pozostałe, gdzie indziej nie wymienione”;
  • zbieranie padłych zwierząt – PKWiU 90.00.21-00.00 „Usługi w zakresie wywożenia odpadów”.

Wyżej wymienione usługi nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., dlatego też w roku 2005 działalność wykonywana przez Panią w formie spółki cywilnej „...” nie jest - ze względu na przedmiotowy zakres świadczonych usług - wyłączona z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli spełnione są także pozostałe warunki - wynikające z art. 6 ust. 4-6 i art. 8 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – przysługuje Pani prawo do korzystania w roku 2005 z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika zasługuje na uwzględnienie. Sytuacja taka ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego zaistniałego do końca 2005 r.

Nadmieniam ponadto, iż z cyt. pisma Departamentu Koordynacji i Organizacji Badań GUS wynika, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług - wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844, z późn. zm.) zaliczyć należy odpowiednio:

  • prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt domowych bez stałej opieki weterynaryjnej (zapewnienie schronienia, jedzenia i doraźnej opieki weterynaryjnej bezdomnym zwierzętom domowym) – PKWiU 93.05.11-00.00 „Usługi związane z opieką, karmieniem i tresurą zwierząt domowych”;
  • odławianie bezpańskich zwierząt (psów, kotów) – PKWiU 93.05.11-00.00 „Usługi związane z opieką, karmieniem i tresurą zwierząt domowych”;
  • zbieranie padłych zwierząt – PKWiU 90.02.11-00.00 „Usługi w zakresie gromadzenia i wywozu odpadów”.

Mając powyższe na uwadze orzeczono, jak na wstępie.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji, a w przypadku jej niezgodności z prawem służy Pani prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w terminie 30 dni od daty doręczenia.

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj