Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w RadomiuPierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/61/05
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/61/05
Data
2005.09.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
kanalizacja
odliczenia
organizacje pożytku publicznego
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości odliczenia w ramach ulgi podatkowej wydatków poniesionych na budowę kanalizacji sanitarnej (wpłata dokonana na konto Gminnego Społecznego Komitetu Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej).


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 04.07.2005r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii możliwości odliczenia w ramach ulgi podatkowej wydatków poniesionych na budowę kanalizacji sanitarnej (wpłata dokonana na konto Gminnego Społecznego Komitetu Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.07.2005r. Pan ... wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Powyższy wniosek strona uzupełniła w dniu 11.08.2005r.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

"...Jestem posiadaczem działki na terenie Gminy ... . Aktualnie na terenie Gminy jest kontynuowana budowa kanalizacji sanitarnej, przy wsparciu finansowym jej mieszkańców "Budowa kolektora sanitarnego wraz z przyłączeniami zad. II etap II". W tej sytuacji jestem współinwestorem w poniesieniu części kosztów w wysokości 2.800 zł na konto Gminnego Społecznego Komitetu Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej...".

Pytanie Podatnika:

"...Czy mogę odliczyć od podatku wydatek poniesiony za podłączenie posesji w miejscowości .... do kanalizacji gminnej. Jest to wydatek 2.800 zł a podłączenie jest obowiązkowe...".

Stanowisko Podatnika:

"... Budowa kanalizacji sanitarnej jest wskazana dla podniesienia poziomu sanitarnego całej miejscowości (...). Budowę należy uznać za konieczną dla ochrony środowiska, a w szczególności dla zdrowia mieszkańców, wykonywaną w ramach remontu dla polepszenia stanu sanitarnego. Poniesione nakłady zwiększają majątek trwały Urzędu Gminy a mieszkańcy powinny dostać ulgę podatkową...".

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005r., podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność gospodarczą, w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele. Ponadto zgodnie z art. 27d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-4, jeżeli podatnik w okresie, o którym mowa w ust. 2a, dokonał darowizny pieniężnej, zwaną dalej "wpłatą", na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej "organizacją pożytku publicznego".

Analizując możliwość skorzystania z w/w odliczeń należy po pierwsze ustalić, czy przedmiotowe świadczenie stanowi darowiznę. Darowizna, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, jest umową na podstawie której, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego i nieekwiwalentnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Zatem cechą darowizny jest jej nieodpłatność, która oznacza, że darczyńca nie spodziewa się i nie oczekuje żadnego świadczenia wzajemnego ze strony osoby obdarowanej. Zgodnie z art. 889 Kodeksu cywilnego nie stanowi darowizny bezpłatne przysporzenie, gdy zobowiązania do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej w innych przepisach kodeksu.

W przedmiotowej sytuacji Podatnik zawarł umowę z Urzędem Gminy i dokonał wpłaty na konto Gminnego Społecznego Komitetu Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej. Strona nie przedstawiła jednak informacji dot. w/w umowy tj. podstawy prawnej i szczegółowych uregulowań. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wydatek dokonany przez stronę związany był z obowiązkowym podłączeniem posesji do kanalizacji gminnej. Zdaniem tut. organu podatkowego zamiarem wpłacającego było zatem uzyskanie dostępu do kanalizacji, nie zaś zamiar nieodpłatnego przysporzenia korzyści Gminie, a tym samym dokonana przez Podatnika wpłata nie ma charakteru darowizny.

Ponadto analizując prawo do skorzystania z w/w odliczeń należy wziąć pod uwagę przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003r. Nr 96 poz. 873).

Darowizny podlegają odliczeniu od podatku (art. 27d) pod warunkiem, iż zostały dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Natomiast odliczeniu od dochodu (art. 26ust. 1 pkt 9 lit. "a") podlegają darowizny, jeżeli zostały przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 w/w ustawy, a więc:

- organizacjom pozarządowym nie będącym jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałających w celu osiągnięcia zysku osobom prawnym lub jednostkom nie posiadającym osobowości prawnej utworzonym na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacji i stowarzyszeń;

- osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

- stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego

prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizujących te cele.

W swoim zapytaniu Podatnik nie podał bliższych informacji, na podstawie przepisów jakiej ustawy powstał i działa "Gminny Społeczny Komitet Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej" oraz czy statutowym celem jego działalności jest sfera zadań publicznych określonych w art. 4 w/w ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Na podstawie stanu faktycznego można wywnioskować, iż "Gminny Społeczny Komitet Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej" nie jest organizacją pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż organem właściwym do interpretowania przepisów ustawy z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest Ministerstwo Polityki Społecznej.

W aktualnym stanie prawnym brak jest przepisów regulujących powstanie i organizację Społecznych Komitetów Budowy Kanalizacji lub innych urządzeń.

Zatem jeżeli "Gminny Społeczny Komitet Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej" nie jest utworzony na podstawie przepisów ustawowych (art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), to wpłata na jego rzecz chociażby była uznana za darowiznę w sferze zadań wymienionych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, nie stanowi podstawy do skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu darowizny na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) Podatnicy mają prawo do odliczenia od podatku poniesionych w 2005r. wydatków, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. tj. na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, na zasadach określonych w w/w ustawie, w brzmieniu obowiązującym w 2003r. W myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., wydatki na w/w cele ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.

Z wykazu robót zaliczanych do wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r. w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788) wynika, iż objęte są nimi m.in. remont lub modernizacja przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy, obejmujące przyłącza : wodociągowe, kanalizacyjne itd.

W świetle powyższego podatnikom przysługuje prawo odliczenia od podatku, w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, wydatków związanych ze sfinansowaniem robót (zakupem materiałów) polegających na wykonaniu przyłącza kanalizacyjnego do swojej posesji, pod warunkiem udokumentowani ich fakturami wystawionym przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Przedstawiony przez Pana ... wydatek nie stanowi jednak bezpośredniej zapłaty za roboty (materiały) związane z wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego i nie został udokumentowany fakturą VAT, a zatem nie może być podstawą do skorzystania z w/w odliczenia w ramach ulgi remontowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym wydatek poniesiony przez Podatnika w 2005r. na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Oczyszczalni Komunalnej i Kanalizacji Sanitarnej, związany z partycypowaniem mieszkańców gminy w kosztach budowy kanalizacji sanitarnej, w aktualnym stanie prawnym nie stanowi podstawy do odliczenia w ramach przysługujących ulg podatkowych.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienie tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dnia od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądanie będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł

Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj