Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-34/PW/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-34/PW/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
grunty
obiekt budowlany


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z gruntem.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. „Ordynacja podatkowa” (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 12.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12 lipca 2005r., uzupełnionym następnie w dniu 04 sierpnia 2005r. i 11 sierpnia 2005r. Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - budowa kompleksowa domów oraz innych budynków od podstaw. W ramach aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi remontowo-budowlane dla osób fizycznych i osób prawnych. Zamierza rozszerzyć działalność o budowę domów jednorodzinnych na cele mieszkaniowe (PKOB 111)oraz ich sprzedaż wraz z gruntem osobom indywidualnym.

Pytanie:
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z gruntem.

Zdaniem Strony podatek VAT od planowanej sprzedaży budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z gruntem wynosi 7%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 5 ust. 1 pkt 1 stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art 2 pkt 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Obowiązująca od dnia 1 maja 2004r ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji budynku mieszkalnego, jednak odwołuje się do budynków mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB . Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. Z 1999r nr 112 poz 1316 ze zm.) stanowi ona usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Ponadto w pojęciach podstawowych dla celów rozporządzenia zdefiniowano następujące pojęcia:
Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.Zgodnie z art. 2 pkt 6 grunty oraz budynki, budowle i ich części są towarem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.) i ich dostawa podlega uregulowaniom tej ustawy.
Odpłatna dostawa tych towarów, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, jest co do zasady opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art 41 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku dostawy budynku mieszkalnego lub jego części zasiedlonego po raz pierwszy stosuje się przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, który określa że do 31 grudnia 2007r. stawkę w wysokości 7%, stosuje się w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Jeśli zatem dostawa będzie dotyczyła (do 31.12.2007r.) obiektu budownictwa mieszkaniowego, gdy występuje pierwsze zasiedlenie lub zamieszkanie, to w/w dostawa objęta będzie stawką 7%, z uwagi na treść przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.
W związku z powyższym należy stwierdzić, iż sprzedaż budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym mieścić się może w PKOB 111 - budynki mieszkalne, jednorodzinne. W konsekwencji spełnia warunki art. 146 ust 1 pkt 2 lit b cyt. ustawy o podatku od towarów i usług jako obiekt budownictwa mieszkaniowego i można zastosować do dostawy stawkę 7%. Co do zasady dostawa budynku mieszkalnego w stanie surowym innym niż zamknięty nie będzie stanowić dostawy obiektów budownictwa mieszkalnego w rozumieniu wyżej opisanych przepisów.
W art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), unormowano, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że jeśli chodzi o stawkę podatku od towarów i usług grunt dzieli ją ze sprzedawanym budynkiem. W przypadku budownictwa mieszkaniowego, dostawa gruntu związanego z tym obiektem, jako nie wyłączana z podstawy opodatkowania tegoż obiektu, również podlegać powinna opodatkowaniu według stawki 7%.

Wobec powyższego należy uznać, że planowana dostawa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z gruntem może podlegać opodatkowaniu wg. stawki 7% przewidzianej w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, wyłącznie do dnia 31 grudnia 2007r., po spełnieniu omówionych warunków.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj