Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-35/MO/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-35/MO/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować wykonując kompleksową usługę na wykonanie podłóg z użyciem własnych materiałów i zatrudniając podwykonawców w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. „Ordynacja podatkowa” (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 18.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 18 lipca 2005r., uzupełnionym następnie w dniach 12-08-2005, 30-09-2005 i 03-10-2005r., Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności jest handel parkietami, listwami i art. chemicznymi potrzebnymi do wykonania podłóg drewnianych. Jednocześnie Strona świadczy usługi remontowo – budowlane. Strona wykonuje te usługi w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych PKOB 1110 oraz w budynkach zbiorowego zamieszkania PKOB 1130. W zakres wykonywanej usługi wchodzi:1.wykonywanie pomiarów,2.zakup deszczółek, środków chemicznych (podkład, utwardzacz, lakier),3.wyrównanie powierzchni podłogowych,4.cyklinowanie,5.lakierowanie,6.oblistwowanie7.transport w/w materiałów.Poszczególne materiały wybierane są przez klienta.Przed rozpoczęciem robót podpisywana jest umowa z klientem, z której jednoznacznie wynika, że zleceniodawca zleca kompleksowe wykonanie usługi ułożenia wraz z zakupem poszczególnych materiałów. W umowie zawarte jest przeznaczenie budynku w którym zostanie wykonana usługa. Ponieważ Strona nie zatrudnia pracowników część robót, np. pomiary, zakup materiałów, transport wykonuje sama. Do dalszego etapu zatrudnia natomiast podwykonawcę (cyklinowanie, lakierowanie, oblistwowanie).

Pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować wykonując kompleksową usługę na wykonanie podłóg z użyciem własnych materiałów i zatrudniając podwykonawców w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym...

Strona stoi na stanowisku, że do wykonania zlecenia, przy współpracy podwykonawcy należy zastosować stawkę 7% - na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 litera a ustawy o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007r.Wystawiając fakturę powinna być zastosowana stawka w wysokości 7% dla świadczonej i usługi, nie wyodrębniając dostawy towarów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego(art. 146 ust. 2).

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: - sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, - urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, - urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne (art. 146 ust. 3). Natomiast, w myśl postanowień zawartych w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT obiektami budownictwa mieszkalnego, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB jako:1) 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,2) 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,3) ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Ponadto, od 15 lutego 2005r., na podstawie § 1 pkt 7 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150), 7 % stawką VAT objęte zostały także budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):– domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,– budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Generalną zasadą jest, że sposób opodatkowania materiałów zużywanych podczas wykonywania robót budowlano - montażowych zależy od treści umowy, która powinna określać ekonomiczny cel do jakiego zmierzają strony umowy, czyli wykonawca i odbiorca.

Zatem, jeżeli celem umowy jest wykonanie robót, podstawa opodatkowania powinna zawierać wartość zużytych do ich wykonania materiałów. Wtedy zarówno usługa, jak i materiał mogą być objęte jednolitą stawką, właściwą dla świadczonej usługi, a na fakturze powinna być wyszczególniona jedna pozycja, obejmująca ogólną wartość wyrobu i usługi. Usługa „pochłania" w tym przypadku materiał budowlany, który w tym przypadku podlega wraz z usługą opodatkowaniu stawką preferencyjną w wysokości 7%. Natomiast czynność winna zostać potraktowana jako dostawa towarów i opodatkowana 22% stawką VAT właściwą dla dostawy, jedynie wówczas, gdy treść umowy zobowiązuje jedną ze stron do dostarczenia odbiorcy określonych umową towarów.

Tak więc, decydujące znaczenie dla ustalenia rodzaju świadczenia (czy jest to dostawa towaru, czy też wykonanie usługi), a co z tym się wiąże stawki podatku właściwej dla tegoż świadczenia, ma treść zawartej z klientem umowy.

Jeżeli czynności są wykonywane w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych według PKOB pod symbolem 111, 112, ex113 oraz 1130, a przedmiotem zawartych przez Stronę umów z klientami są roboty budowlano-montażowe do wykonania których zużywa się materiały wykonawcy i umowa nie przewiduje odrębnego rozliczenia zużytych materiałów i robót, to wówczas do całości usług budowlano – montażowych będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7%.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj