Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423-3/37/05/JW
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423-3/37/05/JW
Data
2005.08.17



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ochrona zdrowia
zwolnienie z obowiązku składania deklaracji


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Podatnik, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia jest zwolniony z przedkładania comiesięcznej deklaracji CIT-2 o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Podatnika z dnia 27 czerwca 2005 r. (sporządzonym w dniu 23 czerwca 2005 r.), uzupełnionym w dniach 5 i 16 sierpnia 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia z przedkładania comiesięcznej deklaracji CIT- 2,


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy zawartegow przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskodawca jest Zakładem, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia.

Czy zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Podatnik, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia jest zwolniony z przedkładania comiesięcznej deklaracji CIT-2 o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego...


Stanowisko Podatnika

Podatnik jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, tj. podmiotem, który na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z dnia 14 października 1991 r. ze zm.), został utworzony i utrzymywany w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia (art. 1 ustawy). Zgodnie z art. 3 ustawy, świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Zdaniem Wnioskodawcy działalność Zakładu jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych z mocy statutu oraz w myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.W konsekwencji jest również zwolniona od składania comiesięcznej deklaracji CIT-2 o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego (art. 25 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym).


W odpowiedzi na powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia, że w niniejszej sprawie zastosowanie mają następujące przepisy: art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 25 ust. 1, ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest Zakładem którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Podatnik osiąga dochód, który w całości przeznacza na ochronę zdrowia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatkowej.

Stosownie do treści art. 25 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie z art. 25 ust. 3 , przepis ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3a, nie ma zastosowania do gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i do podatników, których dochody w całości są wolne od podatku, z wyjątkiem podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1, przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie.

Jednocześnie w myśl art. 25 ust. 5 cyt. wyżej ustawy podatnik który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że:

· zaprzestał działalność albo,

· jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f

– jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust. 1 od dnia złożenia tego oświadczenia.


W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik bez wezwania jest obowiązany stosować przepisy ust. 1-4.


Wobec powyższego Wnioskodawca nie jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji CIT-2, w związku z nie złożeniem oświadczenia, o którym mowa w art. 25 ust. 5 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj