Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu
1463/WD/4117/1/14/194/05/EW
z 22 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1463/WD/4117/1/14/194/05/EW
Data
2005.09.22



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy zakup drewna osikowego w niewielkiej ilości (ok. 2-3 m 3) w stanie nieprzetworzonym od rolników posiadających własny las może być udokumentowany dowodem wewnętrznym?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 oraz art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn.zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 11.07.2005r. Pana.... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 30.06.2005r. Nr 1425/033/415/13/2005/MB stwierdzające, że stanowisko Pana.... wyrażone we wniosku z dnia 16.05.2005r. w sprawie dokumentowania zakupu drewna osikowego w stanie nieprzetworzonym od rolników posiadających las poprzez wystawienie dowodów wewnętrznych jest nieprawidłowe – utrzymuje w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 16.05.2005r. uzupełnionym 08.06.2005r. Pan.... zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem, czy zakup drewna osikowego w niewielkiej ilości (ok. 2-3 m3) w stanie nieprzetworzonym od rolników posiadających własny las może być udokumentowany dowodem wewnętrznym?

Zdaniem wnioskującego może być udokumentowany w w/w sposób, ponieważ drewno osikowe w uprawie leśnej traktowane jest jako chwast wysiewający się samoistnie, hamujący wzrost gatunkom powszechnie uprawianym i właściciel (rolnik) aby zachować prawidłową gospodarkę lasu jest zobowiązany do jego usuwania.

Podatnik podnosi, iż konieczność zakupu drewna u rolników wynika z braku wymaganej ilości drewna osikowego w Lasach Państwowych.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, postanowieniem z dnia 30.06.2005r. Nr 1425/033/415/13/2005/MB uznał, że stanowisko Pana..... w nim zawarte jest nieprawidłowe.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wskazał, iż w świetle § 14 ust. 1 i § 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm.) Podatnik nie może dokumentować zakupu drewna osikowego dowodem wewnętrznym, gdyż nie został on wymieniony w § 14 ust. 2 w/w rozporządzenia.

Na w/w postanowienie z dnia 30.06.2005r. Pan..... złożył zażalenie, w którym kwestionuje, iż nie otrzymał informacji w jaki sposób może uwzględnić w księdze przychodów i rozchodów zakup drzewa osikowego.

Podatnik podnosi, iż obecnie księguje drewno osikowe po stronie zakupów na podstawie dowodów wewnętrznych, a po stronie sprzedaży na podstawie faktur VAT.

Dodatkowo Podatnik wskazuje, że Jego firma jest pokrzywdzona, ponieważ sprzedając drewno odprowadzany jest VAT od sprzedaży natomiast kupując drewno od rolników nie można odliczyć VAT-u od zakupu, gdyż rolnik nie jest płatnikiem VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zgromadzonego w aktach sprawy i zarzutami zażalenia i pisma z dnia 20.05.2005r. stwierdza :

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm.), na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne) określające : przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach – przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

W świetle § 14 ust. 2 w/w rozporządzenia dowody wewnętrzne mogą dotyczyć wyłącznie :

  1. zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt,
  2. zakup od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (PKWiU 01.11.91 –00), jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 0112.13-00.43).

Na podstawie w/w przepisów zakup drewna osikowego nie może być udokumentowany dowodem wewnętrznym, gdyż drewno osikowe nie jest produktem roślinnym jak również nie jest wymienione w § 14 ust. 2 pkt 2.

Ustosunkowując się do zarzutu Podatnika zawartego w zażaleniu, iż nie otrzymał odpowiedzi jak ma ujmować w księdze przychodów i rozchodów zakup drewna osikowego na podstawie umów cywilno-prawnych Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnia :

Wnioskiem z dnia 12.05.2005r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w świetle § 14 rozporządzenia o księdze przychodów i rozchodów może dokumentować zakup drewna osikowego w niewielkiej ilości (ok. 2-3 m3) dowodem wewnętrznym przedstawiając stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W świetle art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn.zm.) interpretacja urzędu powinna ograniczyć się do oceny prawnej stanowiska pytającego.

W związku z tym, że przedmiotem zapytania Podatnika nie był sposób ujęcia w księdze przychodów i rozchodów zakupu drewna osikowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu nie udzielił odpowiedzi w tym zakresie.

Powyższe nie może być również rozstrzygnięte w postępowaniu odwoławczym ze względu na dwuinstancyjność przedmiotowego postępowania przed organami podatkowymi.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznaje za prawidłowe stanowisko Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu zawarte w zaskarżonym postanowieniu, iż zakup drewna osikowego nie może być dokumentowany dowodem wewnętrznym i nie znajduje przesłanek do dokonania jego zmiany.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj