Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-285/1/05/AK
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-285/1/05/AK
Data
2005.08.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
nieruchomość budowlana
użytkowanie wieczyste
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż przez spółkę prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności usytuowanych na tej nieruchomości budynków zwolniona będzie od podatku od towarów i usług , na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku z par. 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27.04.2004 w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 97, poz. 970 ze zm.)?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy z dnia 13 października 1998r. o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienie własności budynków, a rzecz Spółki ustanowione zostało prawo użytkowania wieczystego gruntu , stanowiącego część nieruchomości objętej księgą wieczystą. Wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu Strona nabyła nieodpłatnie prawo własności budynków usytuowanych na tej nieruchomości gruntowej. Budowę w/w budynków ukończono w następujących terminach:budynek piekarni z silosami - 1968r., przy czym budowę silosów prowadzono w latach od 1968r. do 1975r.,kotłownia z warsztatem - 1968r.,magazyn gospodarczy - 1969r.,magazyn techniczny - 1966r.,budynek agregatu prądowego - 1988r.,budynek sklepu nr 102 - 1982r.,budynek sklepu nr 138 (do roku 1996 był to budynek portierni) - 1989r.,wiata na złom - 1968r.,bunkier olejowy - 1968r.Wszystkie opisane powyżej budynki i budowle, za wyjątkiem sklepu nr 138 Spółka użytkuje od roku 1988. Sklep nr 138, poprzednio portiernia, znajduje się w użytkowaniu Spółki od 1989r. Każdy z usytuowanych na przedmiotowej nieruchomości budynków wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W 1996r. Spółka dokonała przebudowy ówczesnej portierni na sklep firmowy nr 138. Budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w 1989r. z wartością początkową 2.808,98zł. Wydatki poniesione przez Spółkę na przebudowę stanowiły kwotę 64.209,89zł.

W 2000r. Spółka przeprowadziła modernizację budynku piekarni. Budynek ten wprowadzony został do ewidencji środków trwałych w 1988r., a jego wartość początkowa wynosiła 1.246.883,70zł. Wydatki poniesione na modernizację stanowiły kwotę 38.580,00zł.

Zarówno w przypadku wydatków poniesionych na przebudowę portierni, jak i modernizację budynku piekarni Spółka obniżyła należny podatek od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków.

Odnośnie pozostałych budynków zarówno przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych, jak i w trakcie ich użytkowania Strona nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie, gdyż nie dokonywała w nich prac, które by były związane z ich przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją czy też modernizacją.

Z uwagi na fakt, iż Spółka uzyskała prawo własności przedmiotowych budynków nieodpłatnie, a nakłady na ich budowę zostały poniesione przed wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego podatku od towarów i usług, Spółce nie przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ich nabyciem.

W dniu 18.05.2005r. Spółka zawarła Umowę przedwstępną sprzedaży opisanego powyżej prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności usytuowanych na nim budynków. Zgodnie z postanowieniami w/w umowy Kupujący zobowiązany jest w terminie do dnia 31 października 2005r. zapłacić na rzecz Spółki zaliczkę, zaś najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej pozostałą część należności.

Według Strony w opisanym stanie faktycznym sprzedaż w/w budynków jest zwolniona od podatku od towarów i usług, zwolnienie obejmuje również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu na którym budynki te są usytuowane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy stanowi, że towarami używanymi są:budynki i budowle lub ich części - jeśli od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Z kolei w myśl ust. 6 cyt. przepisu zwolnienia od podatku dostaw towarów używanych nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, - użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W sytuacji przedstawionej przez Stronę wynika, że wydatki poniesione na przebudowę budynku sklepu nr 138 przekroczyły 30% jego wartości początkowej, a Spółka obniżyła należny podatek od towarów i usług o podatek naliczony wynikający z tych wydatków jednak warunek, o którym mowa powyżej, czyli upływ pięcioletniego okresu od wybudowania budynków został spełniony. Art. 43 ust. 6 nie znajduje zastosowania, gdy podatnik poniesie dające mu prawo do odliczenia podatku wydatki na ulepszenie obiektu przekraczające 30% jego wartości początkowej, jeżeli obiekt ten użytkował w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Natomiast w związku z modernizacją budynku piekarni Spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków ale nie zaistniał co do tego budynku żaden z pozostałych warunków przewidzianych w art. 43 ust.6 ustawy o VAT.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w stosunku do pozostałych budynków Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz, że od końca roku, w którym zakończono ich budowę upłynęło więcej niż 5 lat. Nie zaistniała w stosunku do tych budynków negatywna przesłanka z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, która uniemożliwiałaby zastosowanie zwolnienia, gdyż podatnik przed wprowadzeniem towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania nie poniósł jakichkolwiek wydatków na ulepszenie tych towarów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z przedstawionymi powyżej przepisami oraz stanem faktycznym należy stwierdzić, że dostawa przedmiotowych budynków będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż prawa wieczystego użytkowania, to należy wskazać § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), który zwalnia od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką 0 %.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego dostawa budynków będzie objęta zwolnieniem od VAT. A zatem w świetle przywołanego przepisu ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzystać będzie także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są wspomniane budynki.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj