Interpretacja Izby Skarbowej w Białymstoku
PPII/4430-410/AT/05
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPII/4430-410/AT/05
Data
2005.07.18



Autor
Izba Skarbowa w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
podatnik
władza publiczna
wydanie zaświadczenia
wyłączenie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy czynność prowadzenia rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów oraz do wydawania zaświadczeń o wpisie do tego rejestru jest zwolniona od podatku od towarów i usług jako usługa ujęta w wykazie usług zwolnionych od VAT – załącznik nr 4 poz.6 ustawy o VAT?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 i art. 207 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 06.06.2005r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 23.05.2005r. nr PR.II/443/36/VAT-240/AG/05 uznające za nieprawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 18.03.2005r. wskazujące, iż czynność związana z wydaniem zaświadczeń o wpisie do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i dentystów, sklasyfikowana jako usługa administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego – PKWiU 75.12.12-00.00 ujęta jest w wykazie usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku

postanawia

zmienić zaskarżone postanowienie

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18.03.2005r Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujący stan faktyczny:

Okręgowa rada lekarska została zobowiązana przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004r o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz.1807 ze zm.) – art.64 i 65 oraz przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 1996r o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2002 Nr 21, poz.204 ze zm.) – art.19 do prowadzenia rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów oraz do wydania zaświadczenia o wpisie do rejestru. Wpis do rejestru podlega opłacie na podstawie art.19b ust.4 i 5 w/w ustawy, która jest przychodem okręgowej izby lekarskiej. Wysokość opłaty określił minister właściwy do spraw zdrowia.

Strona zwraca się z pytaniem, czy w/w czynność jest zwolniona od podatku od towarów i usług jako usługa ujęta w wykazie usług zwolnionych od VAT – załącznik nr 4 poz.6 ustawy o VAT...

Składając powyższy wniosek w/w Izba przedstawiła również własne stanowisko w sprawie, w którym stwierdziła, iż:
przedmiotowa usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 75.12.12.00.00 - „usługi administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego” i w związku z tym na podstawie art.43 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) została ujęta w wykazie usług zwolnionych od podatku od towarów i usług - załącznik Nr 4, poz. 6 do ustawy o VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku postanowieniem z dnia 23.05.2005r. nr PR.II/443/36/VAT-240/AG/05 uznał je za nieprawidłowe.

Na przedmiotowe postanowienie Okręgowa Izba Lekarska w dniu 06.06.2005r. wniosła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, w którym zarzuca naruszenie art. 15 ust. 1,2 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług poprzez przyjęcie, że wpis do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów, dokonywany przez okręgową radę lekarską oraz wydawanie zaświadczeń o wpisie do tego rejestru stanowi usługę opodatkowaną podatkiem VAT. Wnosi o zmianę zaskarżonego postanowienia.

Dyrektor Izby Skarbowej po zapoznaniu się z aktami sprawy zdecydował zmienić zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji, a swoje stanowisko argumentuje następująco:

Rady lekarskie zostały zobowiązane w/w przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 64 i 65) oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 19), do prowadzenia rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów oraz do wydawania zaświadczeń o wpisie do tego rejestru.

Norma prawna zawarta w art. 19a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowi, że działalność gospodarcza w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, zwanego dalej „kształceniem podyplomowym”, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów.

Z przepisu art. 19 b cyt. ustawy wynika, iż przedsiębiorca (lekarz) zamierzający wykonywać taką działalność składa wniosek o wpis do rejestru. Wpis ten podlega opłacie w wysokości określonej przez Ministra właściwego do spraw zdrowia. Opłata ta stanowi przychód Okręgowej Izby Lekarskiej.

Organem właściwym do prowadzenia rejestru jest okręgowa rada lekarska właściwa dla miejsca prowadzenia kształcenia – art. 19c w/w ustawy.

Do uchwał okręgowej rady lekarskiej w sprawie wpisu, odmowy wpisu i wykreślenia wpisu z rejestru – jak stanowi przepis art. 19d ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące decyzji administracyjnych.

Należy zauważyć, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (art. 15 ust. 6) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku stwierdza, że jeżeli do w/w czynności wykonywanych przez okręgową radę lekarską – mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i obowiązek ich wykonania wynika bezpośrednio z przepisów ustawy a nie zawartych umów cywilnoprawnych – to zastosowanie mają odpowiednio przepisy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT i opłata pobierana w związku z wykonywaniem tych czynności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Decyzja niniejsza jest ostateczna



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj