Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-27/05/138334/124/CzW
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-27/05/138334/124/CzW
Data
2005.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
spedycja
stawki podatku
usługi spedycji międzynarodowej
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowane są usługi spedycji polegające na zorganizowaniu transportu towarów z poza terytorium Wspólnoty do miejsca przeznaczenia na terytorium kraju?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.01.2005 r., uzupełnionego w dniu 18.02.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi spedycyjne polegające na zorganizowaniu transportu towarów z Turcji (Istanbuł) do Polski (Łódź) na zlecenie firmy X S.A. z siedzibą w (...).
Usługę przewozu na trasie Turcja-Urząd Celny w Polsce wykonała turecka firma przewozowa, a na odcinku krajowym firma Y S.A. z/s (...), która wystawiła Panu fakturę VAT za całą trasę przewozu z wyliczeniem: odcinek zagraniczny - niepodlegający opodatkowaniu, odcinek krajowy ze stawką podatku od towarów i usług 22%.
W związku z powyższym zwrócono się z zapytaniem:
- jaką stawkę podatku powinien zastosować podatnik za świadczone usługi spedycyjne na rzecz zleceniodawcy, tj. firmy X S.A.-(...);- czy wystąpienie czynności niepodlegających opodatkowaniu w kraju (usługi transportu międzynarodowego wykonane na odcinku poza granicami kraju) obliguje podatnika do rozliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu struktury sprzedaży.
Zdaniem podatnika cała usługa spedycji powinna być objęta preferencyjną stawką podatku 0%. Natomiast wykonanie czynności niepodlegających opodatkowaniu w zakresie j.w. nie skutkuje obowiązkiem rozliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu struktury sprzedaży.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z art. 794 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysłania lub odbioru przesyłki albo dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 cytowanej ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.

Warunkiem koniecznym do uznania transportu towarów za transport międzynarodowy jest, aby trasa zaczynała się lub kończyła poza Wspólnotą i przynajmniej na pewnym etapie przebiegała na terytorium Polski, przy czym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% podlega ta część usługi, która odbywa się na terytorium kraju, zaś pozostała część usługi nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Dla zastosowania stawki podatku 0% konieczne jest posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów wymienionych w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy.

Usługami transportu międzynarodowego są również - w myśl art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy - usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Zaliczenie przez ustawodawcę usług spedycji międzynarodowej do usług transportu międzynarodowego nie powoduje bynajmniej, że zmienia to charakter tej usługi i należy tą usługę we wszystkich regulacjach rozważać w kategorii usług transportowych.
Dla usług spedycji międzynarodowej ustawodawca nie ustalił odrębnych zasad określania miejsca ich świadczenia.
W związku z tym, należy stosować regułę wynikającą z art. 27 ust. 1 ustawy, w świetle której miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że świadczył Pan usługę spedycyjną polegającą na zorganizowaniu transportu towarów z Turcji do Polski.
W związku z powyższym w świetle powyższych uregulowań ma Pan prawo zastosować, dla całej wartości usługi, stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% na fakturach wystawionych zleceniodawcy - na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 w związku z ust. 3 pkt 3 ustawy.
W kwestii rozliczenia czynności niepodlegających opodatkowaniu w kraju, takich jak usługi transportu międzynarodowego wykonane na odcinku poza granicami kraju, tutejszy organ podziela stanowisko Podatnika, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku rozliczania podatku naliczonego przy zastosowaniu struktury sprzedaży.
Usługi te posiadają status usług niepodlegających opodatkowaniu w kraju z prawem do odliczenia podatku naliczonego z nimi związanego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroliskarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj