Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI1/415/98/05
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI1/415/98/05
Data
2005.06.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Dotyczy zasad składania deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy (PIT-5).


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 tekst jednolity) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie zasad składania deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy (PIT-5), stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego przez Pana wniosku wynika, że uzyskuje Pan dochody z najmu opodatkowane wg tabeli progresywnej. Rozliczenie dochodów z tego tytułu pomiędzy Panem, a administratorem budynku następuje kwartalnie.Do dnia dzisiejszego za rok 2005 r. nie wpłynęła do tut. Organu podatkowego żadna deklaracja (PIT -5) odnośnie uzyskanego przez Pana dochodu z wymienionego tytułu.

Osoby osiągające dochody z najmu są obowiązane w oparciu o art. 44 ust. 1, 3, i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 1769 ze zm.), bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy za okres od stycznia do listopada w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku.
Według skali podatkowej określonej art. 27 ust. 1 ustawy, kwota o którą zmniejsza się podatek lub zaliczkę, wymieniona w pierwszym przedziale skali podatkowej wynosi 530,08 zł. Ze skali podatkowej wynika zatem, że obowiązek uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy powstaje od momentu gdy dochód uzyskany z tego tytułu przekroczy kwotę 2.789,89 zł. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości rozliczenia kwartalnego, a zatem deklaracje powinny być składane wg wyżej wymienionej zasady niezależnie od sposobu stosowania rozliczenia pomiędzy administratorem, a właścicielem nieruchomości.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj