Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-27/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-27/05
Data
2005.08.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
spółdzielnie mieszkaniowe
stolarka okienna
zwrot nakładów


Pytanie podatnika
Czy kwota ekwiwalentu wypłacanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową ze środków pochodzących z funduszu remontowego, tytułem częściowego zwrotu kosztów wymiany stolarki okiennej powinna zostać uwzględniona w zeznaniu podatkowym?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie:

  • art. 14a § i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 27a ust. 1 pkt 1; art. 27a ust. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
  • art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956).
  • uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 23.06.2005r. dotyczące nieuwzględniania w zeznaniu podatkowym kwoty refundacji kosztów wymiany stolarki okiennej wypłaconej przez Spółdzielnię Mieszkaniową ze środków pochodzących z funduszu remontowego.

W dniu 23.06.2005 r. złożył Pan wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku wykazania w zeznaniu podatkowym kwoty ekwiwalentu wypłaconego przez Spółdzielnię Mieszkaniową tytułem częściowego zwrotu kosztów wymiany stolarki okiennej.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego:

Z informacji zawartej w złożonym wniosku wynika, iż w związku z wymianą w lokalu mieszkalnym stolarki okiennej,otrzymał Pan w latach 1999,2000,2003 i 2004 ze Spółdzielni Mieszkaniowej częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Środki na wypłatę ekwiwalentu pochodziły z funduszu remontowego, na który co miesiąc wpłaca Pan określoną kwotę. Wymianę stolarki okiennej przeprowadził Pan w latach: 1998, 1999, 2001 i 2003 oraz wykazywał w załączniku PIT-D do zeznania podatkowego 19% kwoty wydatków.

W złożonym piśmie stoi Pan na stanowisku ,iż z uwagi na fakt ,że otrzymane pieniądze pochodziły ze środków funduszu remontowego na który dokonuje Pan wpłat, a których okresowo nie odliczał Pan w zeznaniu podatkowym kwota ekwiwalentu nie powinna być traktowana jako dochód i uwzględniana w zeznaniu podatkowym. Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy od osób na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację- zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Ponadto na podstawie art. 27a ust. 14 powołanej ustawy jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele remontowe, a następnie po roku w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że jedynie podatnicy, którzy skorzystali z możliwości odliczenia wydatków związanych z remontem i modernizacją lokalu lub budynku mieszkalnego bądź z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, a następnie otrzymali zwrot części lub całości odliczonej kwoty będą zobowiązani - za rok, w którym nastąpił zwrot - do podatku należnego doliczyć odpowiednio kwotę, w wysokości w jakiej wcześniej została odliczona.

Wobec skreślenia z dniem 01.01.2004r. z ustawy całego art. 27a doliczenie do podatku otrzymanych w 2004 r. zwrotów poniesionych wydatków następuje na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956) stanowi, iż przepis art. 27a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stosuje się odpowiednio w latach następnych.

W świetle powyższego, otrzymane w latach 1999, 2000, 2003 i 2004 od spółdzielni częściowe refundacje z tytułu wymiany stolarki okiennej winien był Pan doliczyć w odpowiedniej wysokości do podatku należnego w składanych za te lata zeznaniach podatkowych.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj