Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426-PD/415/36/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426-PD/415/36/05
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
prokuratura
przychód
sądy
świadczenie usług
zlecenia


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługi medyczne jako biegły sądowy / i wystawiając rachunki z prywatnego gabinetu lekarskiego/, przychody z tego tytułu można zakwalifikować jako przychody z działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Pana xxx wnioskiem z dnia 27.06.2005r., w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż przychody ze świadczenia usług medycznych na zlecenie sądu lub prokuratury mogą być zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w dwóch spółkach cywilnych świadczących usługi medyczne, jest zatrudniony na umowę o pracę oraz wykonuje czynności biegłego w zakresie medycyny na zlecenie sądu i prokuratury. W najbliższym czasie zamierza rozpocząć samodzielne świadczenie usług w prywatnym gabinecie lekarskim.

Zdaniem wnioskodawcy uzyskiwane przychody ze świadczenia usług medycznych na zlecenie sądu lub prokuratury może zaliczyć do przychodów z nowo rozpoczętej działalności gospodarczej w prywatnym gabinecie lekarskim

Jak stanowi art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), źródłami przychodów są m.in. : #61623; stosunek służbowy, stosunek pracy ... ( art. 10 ust. 1 pkt 1 ),#61623; działalność wykonywana osobiście ( art. 10 ust. 1 pkt 2 ),#61623; pozarolnicza działalność gospodarcza ( art. 10 ust. 1 pkt 3 ).

Zgodnie z przepisami art. 5a pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Artykuł 13 ww. ustawy o podatku dochodowym precyzuje, co uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście. W myśl art. 13 pkt 6 tejże ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach spółek cywilnych w zakresie praktyki lekarskiej, jest zatrudniony na umowę o pracę i wykonuje czynności biegłego w zakresie medycyny na zlecenie sądu i prokuratury, a także zamierza rozpocząć samodzielne świadczenie usług medycznych w prywatnym gabinecie lekarskim.

W świetle powyższego, przychody jakie uzyskuje Pan z tytułu wykonywania funkcji biegłego na zlecenie sądu i prokuratury należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, równocześnie wykonywały na zlecenie sądu, czy prokuratury określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, jednak należy je zaliczać do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ww. ustawy.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu, jest spoczywający na sądach, prokuraturach obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy tj. pobieranie zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Nie znajduje tu zastosowania przepis art. 41 ust. 2 zwalniający płatnika z tego obowiązku, w razie złożenia przez podatnika oświadczenia, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie osiągający przedmiotowe przychody podatnicy są obowiązani wykazać je łącznie z dochodami z innych źródeł w składanym do 30 kwietnia następnego roku zeznaniu podatkowym.

Ustawodawca przewidział, że od przychodów z tyt. umowy zlecenie i o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 wykonywanych zarówno osobiście , jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, płatnik, jeżeli otrzyma oświadczenie od podatnika, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej nie pobiera zaliczek od wypłaconego wynagrodzenia. Brak jest natomiast takiej możliwości w odniesieniu do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 6.

Zgodnie z powyższym tutejszy organ podatkowy stanowisko podatnika w sprawie, iż uzyskiwane przychody ze świadczenia usług medycznych na rzecz sądu lub prokuratury będą zaliczane do przychodów z nowo rozpoczętej działalności gospodarczej w prywatnym gabinecie lekarskim, uważa za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ). Zgodnie z art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa - zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj