Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.IX./3-443/156/05
z 22 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX./3-443/156/05
Data
2005.09.22



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Informacja dla podatnika

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Podatnik

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika


Pytanie podatnika
dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów osób fizycznych z tytułu zawartych z Fundacją umów zlecenia i umów o dzieło w ramach realizacji projektu "Koleją przyjaźni przez Karpaty"


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2, art. 14a, art. 7 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku z dnia 30.06.2005 r. znak: US-PP-443/24/05 w sprawie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług tj. opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów osób fizycznych z tytułu zawartych z Fundacją umów zlecenia i umów o dzieło w ramach realizacji projektu "Koleją przyjaźni przez Karpaty".

W oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 21.04.2005 r. (wpływ wniosku do Urzędu Skarbowego w Lesku - w dniu 22.04.2005 r.) Fundacja zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego tj. opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów osób fizycznych z tytułu zawartych z Fundacją umów zlecenia i umów o dzieło w ramach realizacji projektu "Koleją przyjaźni przez Karpaty", wyrażając stanowisko, że zawarte umowy zlecenia i umowy o dzieło zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku w odpowiedzi na powyższy wniosek postanowieniem z dnia 30.06.2005 r. znak: US-PP-443/24/05 udzielił interpretacji, zgodnie z którą stanowisko uznał za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po zapoznaniu się z powyższą sprawą stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 14 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika i inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. Interpretacja językowa tego przepisu wskazuje, że z pytaniem co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego mogą wystąpić tylko podmioty w nim wymienione, a więc podatnik, płatnik, inkasent. Zgodnie z art. 7 ustawy Ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu; ustawy podatkowe mogą ustanowić podatnikami również inne podmioty. Zatem w każdym przypadku o tym czy dany podmiot stanie się podatnikiem, można rozstrzygnąć tylko na gruncie ustaw podatkowych normujących określone podatki. Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelka działalność producentów, handlowców, lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Podatnikiem zatem jest między innymi podmiot, który odpłatnie świadczy usługi, jest usługodawcą i z tego tytułu ciąży na nim obowiązek podatkowy. Wyżej wymienione przepisy wskazują , że złożone przez Fundację pytanie o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy jej indywidualnej sprawy, nie dotyczy jej jako podatnika. Z tytułu zawartych umów zlecenia lub umów o dzieło Fundacja nie jest usługodawcą lecz usługobiorcą i z tego tytułu nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Z pytaniem o udzielenie interpretacji w zakresie zawartym w podaniu Fundacji winne zwrócić się osoby, które świadczą usługi na rzecz Fundacji w oparciu o zawarte umowy. Udzielenie zatem przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, która Fundacji nie dotyczy jako podatnika i nie należy do jej indywidualnych spraw stanowi naruszenie przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa. Z wyżej wymienionych względów, mając na uwadze postanowienia przepisów art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie postanowił jak w sentencji decyzji. Ze względu na związanie organu podatkowego udzieloną interpretacją opisana wadliwość jest tym większa.

Przed wydaniem decyzji stosownie do postanowień art. 200 ustawy Ordynacja podatkowa postanowieniem z dnia 31.08.2005 r. znak: IS.IX./3-443/156b/05, został wyznaczony Stronie siedmiodniowy termin do zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym. Postanowienie to, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zostało doręczone w dniu 07.09.2005 r. Z uprawnienia tego nie skorzystano.

Zgodnie z przepisami art. 220 ustawy Ordynacja podatkowa od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. Z kolei zgodnie z art. 13 § 1 pkt 2 lit. c i § 3 tej ustawy organem podatkowym wyższego stopnia są organy odwoławcze, dyrektor izby skarbowej jest organem odwoławczym od decyzji wydanej przez ten organ w pierwszej instancji. W przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez dyrektora izby skarbowej odwołanie od decyzji rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym (art. 221 ustawy Ordynacja podatkowa). Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa). Oznacza to, że odwołanie należy złożyć do dyrektora izby skarbowej oraz, że odwołanie winno zawierać zarzuty przeciw wydanej, określać istotę i zakres żądania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie należy zatem złożyć do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie, ul. Pużaka 18, 38 - 400 Krosno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj