Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/142/PD I/423/40/2005
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/142/PD I/423/40/2005
Data
2005.10.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
pożyczka
spłata pożyczki
udziałowiec


Pytanie podatnika
Czy w momencie zapłaty odsetek w przypadku posiadania środków, gdzie wartość zadłużenia Spółki nie będzie przekraczać trzykrotności kapitału zakładowego do spłaconych odsetek będą miały zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60, 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) ?


Z pisma wynika, że Spółka z o. o. zaciągnęła pożyczkę od udziałowca posiadającego 45 % udziałów.

Zgodnie z przedłożoną umową pożyczki zawartą w dniu 03.03.2005 r. oraz aneksu do umowy nr 1/2005 z dnia 05.04.2005 r. pożyczkodawca będący osobą fizyczną - Pan X udostępnia pożyczkobiorcy środki w wysokości 600.000,00 zł. do dnia 31.12.2006 r. Pożyczkobiorca uprawniony jest do spłaty pożyczki lub jej części w każdym czasie, z tym, że ostateczny termin spłaty pożyczki wraz z odsetkami upływa w dniu 31.12.2006 r. (§ 1 pkt 2 aneksu do umowy).
Wpłaty dokonane na poczet spłaty pożyczki w okresie obowiązywania umowy powiększać będą kwotę środków dostępnych dla Pożyczkobiorcy, co oznacza, że pożyczkobiorca uprawniony jest do żądania wypłaty określonej kwoty w granicach udostępnionej kwoty pożyczki, a pożyczkodawca zobowiązany jest do ich wypłaty.
Zgodnie z § 3 umowy odsetki naliczane są na koniec każdego kwartału w okresie, na jaki udzielono niniejszą pożyczkę, a pierwszy okres odsetkowy upływa w dniu 30.06.2005 r. Do dnia złożenia w/w wniosku o interpretację przepisów podatkowych Spółka nie zapłaciła odsetek.

Czy w momencie zapłaty odsetek w przypadku posiadania środków, gdzie wartość zadłużenia Spółki nie będzie przekraczać trzykrotności kapitału zakładowego do spłaconych odsetek będą miały zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. nr 54 z 2000 poz. 654 ze zm.)

Zdaniem Spółki, jeżeli w dniu zapłaty odsetek wartość zadłużenia pożyczkobiorcy wobec udziałowców nie przekracza trzykrotności kapitału zakładowego, to do wypłaconych od takiej pożyczki odsetek ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt. 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będą miały zastosowania.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w. ustawy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt. 60 do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Wartość zadłużenia, którą porównuje się do trzykrotności kapitału zakładowego ustala się po uwzględnieniu każdego zadłużenia spółki wobec udziałowców zarówno z tytułu pożyczek, odsetek, jak i innych zobowiązań.

Zgodnie z art. 16 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskaźnik procentowy, o którym mowa w ust. 60, posiadanych przez udziałowców (akcjonariuszy) udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują tym udziałowcom.

W związku z powyższym w sytuacji, gdy pożyczkodawca jest udziałowcem posiadającym co najmniej 25% udziałów spółki, stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku byłoby prawidłowe.

Z dokumentów będących w posiadaniu tut. Urzędu, tj. umowy pożyczki z dnia 03.03.2005 r., aneksu od w/w umowy nr 1/2005 z dnia 05.04.2005 r. oraz odpisu postanowienia Sądu Rejonowego, X Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że Pan X, który udzielił pożyczki Spółce z o. o. nie jest jej udziałowcem

W świetle tych dokumentów stanowisko jednostki, iż w przypadku umowy pożyczki z dnia 03.03.2005 r. ma zastosowanie wyżej cytowany przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest prawidłowe.

W tej sytuacji należy zastosować przepisy :
- art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a podatku dochodowego od osób prawnych, który stanowi, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek,
- art. 16 ust. 11 w/w ustawy - do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj