Interpretacja Urzędu Celnego w Toruniu
432000-PA-055-12/05/ZW
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
432000-PA-055-12/05/ZW
Data
2005.03.08



Autor
Urząd Celny w Toruniu


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Zabezpieczenie akcyzowe --> Zabezpieczenie akcyzowe


Słowa kluczowe
skład podatkowy
wyroby akcyzowe
zawieszenie poboru akcyzy



Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany handlowiec, a także podmioty, które nabywają wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, oraz przedstawiciele podatkowi są obowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe. Natomiast zgodnie z art. 44 ust. 1 cyt. ustawy, właściwy naczelnik urzędu celnego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy i korzystający z procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz podmiot, który nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia akcyzy, z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmioty te spełniają warunki określone w ust. 2. Art. 44 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do podmiotów spełniających następujące warunki: 1) mają swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju; 2) korzystają z procedury zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku; 3) ich sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych; 4) nie naruszyły w sposób istotny przepisów prawa celnego lub przepisów podatkowych w okresie ostatnich 3 lat; 5) zobowiązały się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie naczelnika urzędu celnego, kwoty należnej z tytułu powstania zobowiązania podatkowego.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla dostaw i nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz przemieszczania między składami podatkowymi na terenie kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Z dokumentów będących w posiadaniu organu celnego wynika, iż podmiot składający zapytanie posiada aktualne zezwolenie właściwego naczelnika urzędu celnego na prowadzenie składu podatkowego, w którym wykonywana jest działalność w zakresie produkcji napojów alkoholowych, korzysta z procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz posiada zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Celnego w Toruniu stwierdza, iż magazynowanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wyprodukowanych przez inny podmiot, nabywanych przez ..., korzystające z procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz zwolnione z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie jest objęte obowiązkiem złożenia zabezpieczenia akcyzowego z tego tytułu.

Pytający nie jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych warunków określonych w art. 31 ust. 2 powołanej wyżej ustawy, gdyż warunki te odnoszą się wyłącznie do podmiotu prowadzącego działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot.

Należy nadmienić, że udzielona w niniejszym postanowieniu interpretacja przepisów prawa podatkowego obowiązuje tylko w odniesieniu do obowiązujących regulacji prawa. Jakakolwiek zmiana obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa wywołuje ten skutek, iż niniejsza interpretacja traci na aktualności.

POUCZENIE

Na podstawie art. 14a §4 ustawy Ordynacja Podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Celnej w Toruniu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.

W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00zł od zażalenia oraz po 0.50zł od każdego załącznika.

Ponadto zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to zażalenie.

Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach - na wniosek strony - wstrzymać jego wykonanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj