Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-41/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-41/05
Data
2005.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
licencja
oprogramowanie
podatek dochodowy


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować podatkiem dochodowym dochody uzyskane z tytułu udzielania licencji na oprogramowanie?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
  • art. 9 ust. 1 i 2, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 18, art. 22 ust. 1, art. 22 ust. 9 pkt 3, art. 22 ust. 12, art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
  • uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 11.07.2005r. dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanych w okresie 28.10.2004r.-4.08.2005r. dochodów z tytułu udzielania licencji na oprogramowanie w m-cu sierpniu 2005 r.

W dniu 11.07.2005 r. został złożony przez Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania licencji na oprogramowanie.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego:

Z informacji zawartych we wniosku wynika , iż jest Pan autorem programu komputerowego , na który udziela Pan licencji od 28.10.2004r roku jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej , a od 21.06.2005 r jako podmiot gospodarczy.

W złożonym piśmie stoi Pan na stanowisku, iż dochody, które uzyskuje Pan z tytułu udzielania licencji od dnia 28.10.2004 r winny być uwzględnione w sprzedaży detalicznej w m-cu sierpniu 2005 r. Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są prawa majątkowe , za które uważa się w szczególności; przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. W świetle powyższego należność otrzymana przez Pana jako twórcę programu tytułem opłaty licencyjnej za korzystanie z programu komputerowego stanowi przychód z praw autorskich o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód uzyskany przez Pana z tytułu udzielonych licencji podlega opodatkowaniu na podstawie art. 9 ust. 1 i 2 powołanej wyżej ustawy i stanowi różnicę pomiędzy przychodem tj- kwotą opłaty licencyjnej i kosztami jego uzyskania.

W okresie kiedy nie prowadził Pan działalności gospodarczej w zakresie udzielania licencji na oprogramowanie koszty uzyskania przychodu należało ustalić zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 w/w ustawy. W myśl powołanego przepisu koszty te w przypadku przychodów, uzyskanych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami ustala się w wysokości 50% osiągniętego przychodu.Jeżeli licencjobiorcami były w tym czasie osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub też osoby fizyczne, które nabyły licencję w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to dokonując wypłaty należności licencyjnej w myśl art. 41 ust. 1 ustawy jako płatnicy, zobowiązani byli do pobierania zaliczki na podatek dochodowy, w wysokości 19% wypłacanej należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 3 oraz pomniejszonej o składki, potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i chorobowe.

Jeżeli natomiast licencjobiorcami były osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej- to wówczas winien był Pan sam obliczyć dochód za rok 2004 osiągnięty z tytułu udzielonych tym osobom licencji. Uzyskany w 2004 roku dochód z tytułu udzielonych licencji należało wykazać w złożonym za ten rok zeznaniu podatkowym stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym przepisem podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Powyższy sposób rozliczenia dotyczy także dochodu osiągniętego w roku 2005 do momentu, kiedy rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania licencji. Natomiast dochód należny z tytułu udzielonych licencji, powstały w okresie prowadzenia działalności gospodarczej winien Pan wykazywać w składanych deklaracjach na zaliczki na podatek dochodowy. Dochód ten należy ustalać jako różnicę pomiędzy przychodem i kosztami, ustalonymi na zasadach, określonych w art. 22 ust.1 powołanej ustawy. Kosztami uzyskania przychodów z tego źródła będą zatem wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Do przychodów z działalności gospodarczej stosownie do art. 22 ust. 12 nie mają bowiem zastosowania koszty uzyskania przychodów, określone w art. 22 ust. 9 pkt 3.

Dochody z tytułu udzielonych licencji – po dniu 21.06.2005r. winny być wykazywane w deklaracjach miesięcznych na zaliczki podatku dochodowego w tych okresach w których przychód z tytułu udzielonej licencji stał się należny (tj. wymagalny zgodnie z umową licencyjną) nie zaś kumulowalny w deklaracji za wybrany przez Pana m-c sierpień 2005 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj