Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.OP/423/27/2005
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.OP/423/27/2005
Data
2005.11.14



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z nabyciem nieruchomości (opłaty skarbowe, opłaty notarialne związane z podpisaniem umów przedwstępnych i ostatecznych) wydatki na wypis z rejestru gruntów, sporządzenie map) dla podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, stanowią koszty uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdza, że stanowisko ........ Sp. z o.o. zawarte w piśmie z dnia 22.09.2005r. (wpływ do US dnia 26.09.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych podmiotu prowadzącego działalność gospodarcza w zakresie obrotu nieruchomościami, wydatków związanych z nabyciem nieruchomości, takich jak opłaty notarialne związane z podpisaniem umów przedwstępnych oraz ostatecznych, opłat skarbowych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.09.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach wpłynął wniosek z dnia 22.09.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.Zgodnie z treścią, art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przywołanej powyżej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, cyt. powyżej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.Zapytanie podatnika dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych przez podmiot prowadzący działalność gospodarcza w zakresie obrotu nieruchomościami, wydatków związanych z nabyciem nieruchomości, takich jak opłaty notarialne związane z podpisaniem umów przedwstępnych oraz ostatecznych, opłat skarbowych.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Przedmiotem działalności spółki jest obrót nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka ponosi wydatki związane z nabyciem nieruchomości, takie jak opłaty notarialne związane z podpisaniem umów przedwstępnych oraz ostatecznych, opłat skarbowych.

Stanowisko podatnika: Zdaniem podatnika ww. wydatki winny stanowić koszty uzyskania przychodów nie w momencie ich poniesienia, lecz zarachowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa: W myśl art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą, natomiast:

  • gdy koszty nie odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego to mogą być zaliczone do kosztów uzyskania tego roku podatkowego, w którym zostały poniesione,
  • rozliczenie kosztów poniesionych w danym roku podatkowym w innym momencie niż zostały poniesione, może mieć miejsce wówczas, gdy są jednoznaczne podstawy do uznania, że koszty bezpośrednio dotyczą konkretnych przychodów osiąganych w innych latach niż tego roku, w którym zostały poniesione.

W świetle powyższego wydatki związane z nabyciem nieruchomości, takie jak opłaty notarialne związane z podpisaniem umów przedwstępnych oraz ostatecznych, opłat skarbowych u podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu tego roku, w którym podatnik wykaże przychód związany ze sprzedażą nieruchomości. Mając na uwadze tak przedstawiony stan faktyczny należy uznać zaproponowane przez Spółkę stanowisko za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj