Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.II/436-3/EK/05
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.II/436-3/EK/05
Data
2005.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy zakup działki na powiększenie gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cewilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r.Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpoznaniu wniosku Pani X i Pana Y o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 19.09.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

p o s t a n a w i a

uznać, że stanowisko wnioskodawców w sprawie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu działki na powiększenie gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie:

W dniu 19.09.2005r. Państwo X korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpili do tut. organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399) .

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podatnicy są uprawnieni do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskujących, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Państwo X mają zamiar zakupić działkę nr 312 o powierzchni 72 ary położoną we wsi Z gm. Sochaczew. Od 1991r. prowadzą gospodarstwo rolne o pow.1 hektar 96 ary położone we wsi X gmina Dobre. W wyniku nabycia powyższej nieruchomości nastąpi powiększenie prowadzonego gospodarstwa, którego łączna powierzchnia wynosić będzie 2 ha 68 arów.

W zaistniałym stanie faktycznym podatnicy zwrócili się z zapytaniem czy przysługuje im prawo do zwolnienia z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem strony zakup działki na powiększenie gospodarstwa rolnego jest zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę stan przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) umowa sprzedaży stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umowy sprzedaży pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Zgodnie z art. 1 i art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15.11.1984r. o podatku rolnym (j. t. Dz .U. z 1993r. Nr 94 poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Z przedłożonych dokumentów wynika, iż podatnicy są właścicielami gospodarstwa rolnego o obszarze 1,96 ha położonego we wsi X gmina Dobre. W oparciu o wypis z rejestru gruntów wydanego przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie ustalono , iż działka nr 312 obszaru 0,72 ha, która ma być przedmiotem transakcji, stanowi grunty orne.

W świetle powyższego, uwzględniając wymienione uregulowania prawne oraz zaistniały stan faktyczny, jeżeli przedmiotowa nieruchomość rolna położona we wsi Z gm. Sochaczew sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako użytki rolne wejdzie w skład prowadzonego przez Państwo gospodarstwa rolnego, zasadne będzie zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 9 pkt 2 lit.a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, iż - zgodnie z powyższymi uregulowaniami- w sytuacji zakupu działki na powiększenie gospodarstwa rolnego ma zastosowanie art. 9 pkt 2 cytowanej ustawy, a więc przeniesienie własności przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem stanowisko Państwa w sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 14b §1 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia /art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa/.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawiera ć zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj