Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-44/HM/05
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-44/HM/05
Data
2005.09.02



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunt zabudowany
sprzedaż gruntów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem czy przy sprzedaży trzech działek (dwie zabudowane, jedna niezabudowana) będzie mógł zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 9, ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 05.07.2005 r. znak N/1800/05 uzupełnionego pismem z dnia 11.08.2005 r. znak N/2143/2005 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku w części zapytania dotyczącej opodatkowania sprzedaży budynku magazynowego oraz gruntu trwale z budynkiem związanego oraz postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku w części zapytania dotyczącej opodatkowania sprzedaży gruntu.

W dniu 05.07.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od 1986 r. jest właścicielem budynku magazynowego oraz trzech wydzielonych z całości gruntu działek, które zamierza sprzedać. Budynek magazynowy jest na trwale związany z dwoma działkami, natomiast trzecia działka niezbędna jest do właściwego funkcjonowania budynku oraz zachowania wymogów prawa budowlanego. Odległość budynku od granicy pozostałych dwóch działek Spółdzielni bez działki 451/8 jest praktycznie zerowa, co uniemożliwia przyszłemu nabywcy wykonanie jakiegokolwiek remontu i modernizacji. W piśmie z dnia 11.08.2005 r. Wnioskodawca dodatkowo wyjaśnił, iż:

  1. w okresie użytkowania w budynku magazynowym nie była przeprowadzona modernizacja ani remont przekraczający 30% jego wartości,
  2. powierzchnia trzeciej działki wynosi 0,0572 ha i zgodnie z oznaczeniem wplanach przestrzennego zagospodarowania jest to teren przemysłowy.

Pytanie Podatnika brzmi, jaką należy zastosować stawkę podatku VAT przy sprzedaży budynku magazynowego oraz gruntu w przedstawionej w piśmie sytuacji. Zdaniem Wnioskodawcy budynek magazynowy jako towar używany korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, a stawką właściwą dla sprzedaży gruntu jest ta sama stawka co dla budynku. Zdaniem Strony ze zwolnienia z podatku VAT powinna korzystać sprzedaż wszystkich trzech działek z powodów wyżej podanych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Strony w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży budynku magazynowego oraz gruntu trwale z budynkiem związanego, natomiast nie podziela stanowiska w części dotyczącej opodatkowania trzeciej działki nie związanej trwale z budynkiem. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 wyżej wymienionej ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przypadku gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy). Wobec czego sprzedaż gruntu wraz z budynkiem opodatkowana jest stawką właściwą dla budynku (dotyczy to również zwolnienia od podatku).Zwolnienia od podatku na gruncie ustawy reguluje art. 43. W myśl ust. 1 pkt 2 tego artykułu zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Definicję "towaru używanego" w odniesieniu do budynków i budowli lub ich części zawarto w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części-jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zgodnie z art. 43 ust.6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywana czynności opodatkowanych.

Reasumując, w świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, budynek magazynowy spełnia definicję towaru używanego, dostawcy nie przysługiwało w stosunku do budynku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie zachodzą okoliczności określone w art. 43 ust.6 ustawy, w związku z czym Spółdzielnia dokonując zbycia nieruchomości ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT zarówno w odniesieniu do budynku jak i do gruntu trwale z tym budynkiem związanego.

Ustawodawca w art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT wprowadził zwolnienie od podatku VAT dla dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z pisma Jednostki wynika, iż działka nie związana trwale z budynkiem magazynowym jest działką przemysłową. Zdaniem tut. organu podatkowego dostawa tej działki nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego ani zarówno na podstawie art. 29 ust. 5 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 2 jak również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, wobec czego opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 22%. Sugestie Wnioskodawcy odnośnie niezbędności trzeciej, niezwiązanej trwale z budynkiem działki do prawidłowego funkcjonowania budynku i tym samym zastosowania stawki właściwej dla budynku, są bez znaczenia w niniejszej sprawie. Ustawodawca uzależnił zwolnienie gruntu od faktu jego zabudowania lub niezabudowania oraz przeznaczenia. Inne przesłanki wskazane przez Podatnika, nie wpływają na sposób opodatkowania gruntu.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się o przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj