Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-158-154/05/AJ
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-158-154/05/AJ
Data
2005.07.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgi podatkowe
okres rozliczeniowy
otrzymanie faktury
potrącalność kosztów
premia pieniężna
rok podatkowy
sprawozdania finansowe
termin płatności
zarachowanie
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Do którego roku podatkowego zaliczyć koszty uzyskania przychodów w postaci wypłaconych dystrybutorom premii za osiągnięcie określonych w umowie wartości zakupów produktów w danym okresie rozliczeniowym oraz terminową płatność zobowiązań Spółce z tytułu zakupów, gdy obowiązek wypłaty premii powstał po zakończeniu roku podatkowego Spółki?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 20 maja 2005 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik zajmuje się sprowadzaniem do Polski i dystrybucją w kraju produktów leczniczych. Sprzedaż prowadzona jest do krajowych dystrybutorów i dokumentowana fakturami VAT wystawianymi przez Spółkę.

Celem stymulowania wzrostu sprzedaży, Spółka wprowadziła w umowach dystrybucyjnych zawartych z dystrybutorami system dodatkowego wynagradzania tych podmiotów. Dystrybutorzy są uprawnieni do otrzymania premii pieniężnych w sytuacji gdy:

- osiągną określone w umowie wartości zakupów produktów w danym okresie rozliczeniowym, oraz

- dokonają terminowej płatności zobowiązań w stosunku do Spółki z tytułu dokonywanych zakupów.

Okresy rozliczeniowe dla celów przyznawania i obliczania premii oraz ustalania ich wysokości określone zostały w załącznikach do umów. W wielu przypadkach pokrywały się one z rokiem podatkowym Spółki (trwającym od 01.04.2004 r. do 31.03.2005 r.) i ustalone były jako kwartały lub miesiące kalendarzowe.

Spółka posiada wątpliwości dotyczące premii za ostatni kwartał/miesiąc roku podatkowego, których obowiązek wypłaty powstał już po zakończeniu roku podatkowego Spółki. Faktury VAT dokumentujące premie za ostatni okres roku podatkowego zostały przez Spółkę otrzymane po 31 marca 2005 r. - czyli po zakończeniu roku podatkowego. Płatności z tytułu w/w faktur zostaną dokonane przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i zamknięciem ksiąg podatkowych Spółki, a także przed złożeniem zeznania rocznego za rok podatkowy 2004. Powyższe faktury jednoznacznie wskazują, że dotyczą one wskazanych okresów rozliczeniowych roku podatkowego Spółki 2004.

Spółka stoi na stanowisku, że wskazane premie stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki w pełnej wysokości wyłącznie w roku podatkowym Spółki 2004. Spółka powołuje się w uzasadnieniu na treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki dla potwierdzenia, że koszty premii powinny być zaliczone do kosztów podatkowych roku 2004 konieczne jest wykazanie, że spełnione są 3 przesłanki:

1) koszty premii są związane z przychodami roku podatkowego 2004;

2) koszty premii nie są związane z przychodami roku podatkowego 2005;

3) możliwe było i miało miejsce w sytuacji Spółki zarachowanie kosztów premii do kosztów roku podatkowego 2004.

W opinii Spółki wszystkie wymienione przesłanki zostały w omawianej sytuacji spełnione.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przychyla się do stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jak stanowi art. 15 ust. 4 tej ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem art. 15 ust. 4 jest zasadą, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą, a tylko wówczas, gdy nie jest to możliwe, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym zostały poniesione.

Naczelnik II MUS uważa, że koszty poniesione przez Spółkę w postaci wypłacanych premii pieniężnych odnoszą się do przychodów roku podatkowego 2004. Są one bowiem wypłacane dystrybutorom w przypadku gdy osiągną oni określone w umowie wartości zakupów produktów w danym okresie rozliczeniowym oraz gdy dokonają terminowej płatności zobowiązań w stosunku do Spółki z tytułu dokonywanych zakupów. Jeżeli okres rozliczeniowy przypada w całości na rok podatkowy Spółki 2004, to wypłacane premie są związane z przychodem powstałym właśnie w tym roku.

Jeżeli Spółka posiada możliwość zarachowania kosztów premii w roku podatkowym 2004, to wówczas koszty te należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tego roku. Spółka stoi na stanowisku, że takie zarachowanie jest możliwe, ponieważ płatności z tytułu faktur VAT dokumentujących premie za ostatni okres roku podatkowego zostaną dokonane przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i zamknięciem ksiąg podatkowych Spółki, a także przed złożeniem zeznania rocznego za rok podatkowy 2004. Jeżeli zatem istnieje możliwość zarachowania kosztów uzyskania przychodu w postaci wypłaconych premii do roku podatkowego 2004, to wówczas koszty te stanowią koszt uzyskania przychodu tegoż właśnie roku podatkowego.

Natomiast jeżeli takie zarachowanie kosztów nie będzie możliwe w roku podatkowym 2004 (np. gdy termin płatności zobowiązań dystrybutorów w stosunku do Spółki z tytułu dokonywanych zakupów jest wyznaczony już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i złożeniu podatkowego zeznania rocznego za rok podatkowy 2004) wówczas koszty premii wypłacanych dystrybutorom zostaną zaliczone do roku podatkowego 2005 Spółki zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj