Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS / PPOI
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS / PPOI - 443 / 285-9 / 05 / MS
Data
2005.10.12



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Warunek wywozu towarów


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport (wywóz)
korekta
korekta podatku
wywóz towarów
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
Korekta podatku należnego po otrzymaniu SAD - od 1 czerwca 2005r.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.07.2005 r. znak FR/615/2005, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej korekty podatku należnego po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Zmienione z dniem 1 czerwca 2005r. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (art. 41 ust. 9) wprowadziły zasadę dokonywania korekty podatku należnego w miesiącu otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, a nie jak było wcześniej - w miesiącu wykazania dostawy. Ustawodawca nie określił, w której deklaracji należy wykazać sprzedaż ze stawką 0%.

W której deklaracji należy ująć korektę (zmniejszenie sprzedaży krajowej, zmniejszenie podatku należnego, zwiększenie sprzedaży eksportowej opodatkowanej stawką 0%), gdy dowód w postaci dokumentu SAD wpłynął po dniu 1 czerwca 2005r. i dotyczy wyrobów wydanych z magazynu:

  1. przed 1 maja 2004 r. - przekroczenie granicy nastąpiło w okresie od 1 maja 2004r. do 31 maja 2005r.,
  2. po 1 maja 2004r. - przekroczenie granicy nastąpiło w okresie od 1 maja 2004r. do 31 maja 2005r.,
  3. po 1 czerwca 2005r.?

Zdaniem Spółki korekt w poszczególnych przypadkach powinno dokonać się w następujących deklaracjach:

  1. za miesiąc otrzymania dokumentu SAD, co wynika z art. 149 ust. 2 ustawy VAT,
  2. za miesiąc otrzymania dokumentu SAD, co wynika z art. 41 ust. 9 ustawy VAT,
  3. za miesiąc otrzymania dokumentu SAD, co wynika z art. 41 ust. 9 ustawy VAT i wyjaśnień Ministerstwa Finansów (w części dotyczącej wykazywania sprzedaży eksportowej).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Stosowanie stawki podatku 0% w eksporcie towarów uzależnione jest od właściwego udokumentowania przez podatnika wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, co określają przepisy art. 41 ust. 6 - 9 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Wynika z nich, że jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym dokonano dostawy (z zastrzeżeniem ust. 7 i 8) podatnik nie otrzymał dokumentu SAD (lub jego kopii - w przypadku eksportu na warunkach określonych w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy), dokonaną dostawę opodatkowuje przy zastosowaniu stawek podatku właściwych dla dostawy danego towaru na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dokumentu SAD w późniejszym terminie upoważnia go do dokonania korekty podatku należnego. Od dnia 1 czerwca 2005r. podatnik dokonuje korekty w bieżącej deklaracji (za miesiąc otrzymania dokumentu SAD), bez względu na datę wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty - dotyczy to także dostaw wykonanych w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 maja 2005r. (przykład 2 i 3).

Wprowadzona ustawą z dnia 11 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) zmiana treści przepisu art. 41 ust. 9 ustawy nie dotyczy eksportu towaru dokonanego pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). W tym przypadku korekty podatku należnego dokonywało się i nadal dokonuje zgodnie z przejściowym przepisem art. 149 ust. 2 ustawy - w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument SAD (przykład 1).

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Spółkę w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj