Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ełku
US.III/415-39/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-39/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Ełku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy dokonanie korekty deklaracji VAT-7 polegającej na zmniejszeniu podatku należnego spowoduje obowiązek dokonania korekty deklaracji w podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli tak, to czy koszty uzyskania przychodów wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonania usług zwolnionych od podatku VAT, stanowią wartość brutto?


Na podstawie:

    - art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 zmiany: Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732, Nr 85, poz. 727, z 2004 r. Nr 93, poz. 894, z 2005 r. Nr 143, poz. 1199),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.09.2005 r. Pana w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku, stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku Podatnika jest prawidłowe.

W dniu 26.09.2005 r. Pan zwrócił się z zapytaniem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego a mianowicie, czy dokonanie korekty deklaracji VAT-7 polegającej na zmniejszeniu podatku należnego spowoduje obowiązek dokonania korekty deklaracji w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli tak, to czy koszty uzyskania przychodów wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonania usług zwolnionych od podatku VAT, stanowią wartość brutto.

Składając przedmiotowy wniosek Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. W ramach swojej działalności gospodarczej podatnik świadczy następujące usługi:

  • prowadzenie konferansjerki na scenie,
  • organizowanie i prowadzenie konkursów i zawodów rekreacyjno-sportowych,
  • odtwarzanie muzyki mechanicznej ze sceny,
  • zapowiadanie występujących zespołów na scenie muzycznej,
  • instalowanie (na potrzeby: widowisk kulturalnych, imprez rozrywkowych na plaży oraz obiektów kulturalnych) sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego,
  • obsługa, programowanie, dostrajanie, przystosowanie do poprawnej pracy, nadzór nad poprawnością działania - ww. sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego.

Przy świadczeniu ww. usług Podatnik stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Zdaniem Podatnika świadczone usługi były w okresie od 01.05.2004 r. do chwili obecnej zwolnione od podatku od towarów i usług. W opisanej sytuacji dokonanie korekty deklaracji VAT-7 spowoduje konieczność dokonania korekty w podatku dochodowym od osób fizycznych, a koszty uzyskania przychodów wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, stanowią wartość brutto.

W dniu 26.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku postanowieniem Nr US.IV/443-60-1/05 i Nr US.IV/443-60-2/05 potwierdził, iż ww. usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Podatnika są zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług. W związku z tym Podatnikowi nie przysługiwało uprawnienie do obniżenia podatku należnego, o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania tych usług. Wobec powyższego korekty VAT-7 zmniejszającej podatek naliczony do odliczenia podatnik winien dokonać za okresy rozliczeniowe, w których wykonywał usługi przedmiotowo zwolnione od podatku i odliczał podatek należny przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do ich wykonania.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony, jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczonych usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że podatnik ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów prowadzonej działalności gospodarczej podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących zakupu towarów i usług w tej części, w której nie przysługuje mu prawo do odliczenia w podatku VAT.

Wobec powyższego złożenie korekt VAT-7 spowoduje konieczność dokonania korekty w podatku dochodowym od osób fizycznych, a koszty uzyskania przychodów wynikające z faktur dokumentujących nabycie przez Podatnika towarów i usług związanych ze sprzedażą korzystającą ze zwolnienia w podatku od towarów i usług bedą w wartości brutto stanowiły koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego przedstawione stanowisko w przedstawionej sprawie jest prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc wiążącą w przypadku zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj