Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US PP-443/56/2005
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PP-443/56/2005
Data
2005.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
firma jednoosobowa
obowiązek podatkowy
prawa
spółka jawna


Pytanie podatnika
Czy dokonując w trybie art. 14 Ordynacji podatkowej utworzenia Spółki Jawnej, która przejmie jako następca prawny wszystkie prawa i obowiązki starej firmy (prowadzonej przez osobę fizyczną), a stara firma zostanie wniesiona aportem do nowej spółki, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jak przedstawia się kwestia zachowania prawa do odliczania oraz terminu zwrotu podatku naliczonego na rzecz następcy prawnego - utworzonej Spółki Jawnej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.08.2005r. (data wpływu 26.08.2005r.) Pana: K. Cz.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania aportu (przedsiębiorstwa osoby fizycznej) wnoszonego do spółki jawnej oraz przejęcia przez spółkę prawa do odliczania podatku naliczonego i zachowania terminu zwrotu podatku, uznaje stanowisko podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 25.08.2005r. wnioskodawca - Pan K. Cz. - przedstawił stan faktyczny: od 1991 roku podatnik prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą "D T" M. C. - K. Cz. nr NIP (...), który jest numerem Pana K. Cz. Podatnik zamierza utworzyć spółkę jawną, która jako następca prawny przejmie wszystkie prawa i obowiązki starej firmy. Pan Cz. zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo do tworzonej spółki.

We wspomnianym piśmie podatnik przedstawił również swoje stanowisko: wniesienie wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa na pokrycie udziałów w nowo powstałej - przejmującej sukcesję praw i obowiązków spółce jawnej - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Również spółka jawna, kontynuująca dotychczasową działalność zachowuje prawo do odliczania podatku naliczonego i dotychczasowe terminy zwrotu podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w pismach oraz odnoszących się do nich przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zbycie przedsiębiorstwa", należy zatem przyjąć, iż wniesienie aportem do nowo tworzonej spółki jawnej zorganizowanego przedsiębiorstwa osoby fizycznej mieści się w tym pojęciu. W związku z przytoczonym wcześniej przepisem zbycie przedsiębiorstwa w formie aportu traktuje się jako czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1007r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) do spółki niemającej osobowości prawnej , do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, stosuje się odpowiednio przepis art. 93a § 1 co oznacza, iż spółka taka wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby. Jednym z takich praw jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, zgodnie z zasadami art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten daje możliwość odliczania podatku naliczonego likwidowanemu podatnikowi, zatem nowo powstającej spółce jawnej będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na przedsiębiorstwo osoby fizycznej, o ile podatek naliczony wynikający z tych faktur dotyczył prowadzonej działalności gospodarczej i nie został wcześniej odliczony. Przyjmuje się, iż nowo powstała spółka jawna, kontynuująca działalność gospodarczą osoby fizycznej, wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu w okresie dłuższym niż 12 miesięcy ( od 1991 roku), zatem nie będą miały zastosowania do niej przepisy art. 97 ust. 5-7 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółce będzie przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na takich samych zasadach jak przedsiębiorstwu osoby fizycznej.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji decyzji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj