Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-7/05/47440
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-7/05/47440
Data
2005.07.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
odliczenia od podatku
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podatek od dochodu uzyskanego w Chinach w 2004 r. który kontrahent wpłacił do Urzędu Skarbowego w Chinach w 2004 r. i 2005 r. może być odliczony od podatku dochodowego podatnika poprzez korektę zeznania za 2004 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak FG/GP/873-000-68-29/42/2005 z dnia 22.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wnioskodawca (Spółka) przedstawiła następujący stan faktyczny. Podatnik realizuje kontrakt z kontrahentem z Chin. Z tytułu tego kontraktu podatnik uzyskał w 2004 r. dochód i zapłacił w Chinach z tego tytułu podatek dochodowy. Podatek był potrącany od płatności za licencję, know-how, projekt procesowy i usługi techniczne. Podatek kontrahent potrącał z płatności przekazywanych podatnikowi w 2004 r., ale część podatku wpłacił do Urzędu Skarbowego w Chinach w 2004 r., a część w 2005 r. Podatnik wskazuje, że sprawa dotyczy kontraktu podobnego do opisanego we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego znak FG/GP/873-000-68-29/9/2005 z dnia 17.01.2005 r. W piśmie znak FG/GP/873-000-68-29/31/2005 z dnia 24.03.2005 r. uzupełniającym ww. wniosek podatnik wskazał, że nie posiada w Chinach zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy podatek od dochodu uzyskanego w 2004 r. który kontrahent wpłacił do Urzędu Skarbowego w Chinach w 2004 r. i 2005 r. może być odliczony od podatku dochodowego podatnika poprzez korektę zeznania za 2004 r. Zdaniem podatnika podatek dochodowy zapłacony przez kontrahenta z Chin zarówno w 2004 jak i 2005 roku do właściwego organu podatkowego od dochodu uzyskanego w 2004 r. może on odliczyć od podatku dochodowego poprzez korektę ww. zeznania.

W związku z powyższym stwierdza się, co następuje.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.
Jak stanowi artykuł 23 ust. 1 lit. a umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 7.06.1988 r. (Dz. U. z 1989 r. Nr 13, poz. 65), jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany w Chinach, to Polska - z zastrzeżeniem postanowień liter b)-d) tego ustępu - zwolni taki dochód od opodatkowania. Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit b ww. umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 umowy może być opodatkowany w Chinach, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Chinach. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem potrącenia i która odpowiednio przypada na dochód uzyskany w Chinach.
Powołane w ww. przepisie artykuły umowy dotyczą opodatkowania dywidend (art. 10), odsetek (art. 11) i należności licencyjnych (art. 12), przez które, zgodnie z art. 12 ust. 3 umowy, należy rozumieć wszelkiego rodzaju należności, uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla radia lub telewizji, do patentu, know-how, znaku towarowego, rysunku lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego (art. 12 ust. 3 lit. a) oraz wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego (art. 12 ust. 3 lit. b).
Z treści art. 23 ust. 1 lit. b umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że od podatku obliczonego od dochodów, które podlegają opodatkowaniu w obu państwach, odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Skoro kwota równa podatkowi zapłaconemu w obcym państwie odliczana jest od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów, winna pomniejszać podatek dochodowy za rok podatkowy, w którym osiągnięto dochód za granicą stanowiący składnik łącznej sumy dochodów podlegających opodatkowaniu. A zatem po otrzymaniu potwierdzenia wpłaty podatku podatnik może dokonać korekty zeznania ostatecznego za 2004 r. Dodatkowo nadmienia się, że powyższe odliczenie:
- dotyczy wyłącznie podatku od ww. dochodów opodatkowanych zarówno w Chinach, jak i w Polsce; odliczenie jest zatem możliwe wówczas jeżeli z zapisów umowy (kontraktu) podatnik jednoznacznie stwierdzi, że charakter wykonywanych świadczeń, za które dokonywane są płatności mieści się w katalogu świadczeń uznawanych za należności licencyjne w rozumieniu ww. umowy,
- dokonywane jest od podatku dochodowego obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych na terytorium Polski i za granicą,
- kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj