Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB4-005-SIP-M-48/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB4-005-SIP-M-48/05
Data
2005.11.28


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
aport
czynności cywilnoprawne
spółka jawna
umowa spółki
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportem do spółki jawnej środka trwałego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czy tez nie.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b §2 i § 5 pkt 2 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rypinie z dnia12 października 2005 r. Nr PDIO-415/1053/19/05 - w przedmiocie udzielonej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych i stwierdzam, że stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 12 lipca 2005 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 12 lipca 2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rypinie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnosi Pan do spółki jawnej jako wspólnik aport w postaci samochodu ciężarowego używanego dotychczas we własnej działalności gospodarczej. Powołał się Pan na to, że jest podatnikiem podatku od towarów usług i z mocy § 8 ust 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.. 970 ze zm.) wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego są zwolnione z tego podatku. Wywiódł Pan, że tym stanie prawnym ma zastosowanie przepis art.2 pkt. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynnosci cywilnoprawnych (Dz. U.z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.). Zapytanie dotyczyło zagadnienia; czy wniesienie aportem do spółki jawnej środka trwałego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czy tez nie. Zdaniem Pana, skoro czynność jest zwolniona z podatku od towarów i usług to w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Oceniając stan faktyczny i prawny Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził , że wydane w sprawie postanowienie rażąco narusza prawo na wskutek `nieprawidłowego zastosowania przepisu art. 2 pkt. 4 powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i z tego względu należało uznać stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2005 r. za nieprawidłowe.

Zgodnie z powołanym przepisem art 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

O wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług /posiadają status podatnika/ lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

Wyłączenie może dotyczyć tylko czynności cywilnoprawnych które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Rodzaje czynności cywilnoprawnych wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie są tożsame z czynnościami opodatkowanymi określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaną czynnością jest umowa spółki, natomiast podatnikiem podatku od towarów i usług /opodatkowanym lub zwolnionym/ nie jest się z tytułu umowy spółki lecz z tytułu dostawy towarów (aport składników majątku – w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jest dostawą zwolnioną od podatku). Wniesienie wkładu rzeczowego, lub wniesienie wkładu w postaci pieniężnej rodzi skutek prawny w umowie spółki, bądź zmienia dotychczasową umowę. Umowy spółki /lub zmiany tych umów/, które następują w wyniku wniesienia wkładów rzeczowych bądź pieniężnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 8, art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj