Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-81/05/KK
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-81/05/KK
Data
2005.11.08



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
depozyty
prowizje
usługi brokerskie
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
W którym momencie Spółka powinna zaliczyć koszty wypłacanych pośrednikom prowizji do kosztów uzyskania przychodów.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 25.08.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 30.08.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. w którym momencie Spółka powinna zaliczyć koszty wypłacanych pośrednikom prowizji do kosztów uzyskania przychodów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje czynności bankowe, o których mowa w art. 5 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (j. t. Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). W ramach tych czynności Bank korzysta z usług krajowych i zagranicznych brokerów przy zawieraniu umów z klientami. W zamian za wykonywane usługi pośrednictwa, tj. doprowadzanie do zawierania umów z klientami, Strona wypłaca brokerom wynagrodzenia w postaci prowizji.Spółka stoi na stanowisku, że koszty związane ze wspomnianymi prowizjami powinny być potrącane w momencie ich poniesienia. Jako argument podaje znaczne trudności w przyporządkowaniu rzeczonych kosztów konkretnym przychodom. Strona podaje szereg czynników utrudniających taką operację. Po pierwsze depozyty bankowe zawierane są zarówno w oparciu o stałą, jak i zmienną stopę procentową. Ponadto mogą być w każdej chwili zerwane przez klienta. Dodatkowym kosztem są jeszcze wypłacane przez Bank odsetki. Sytuację komplikuje ponadto fakt, że w celu uzyskania przychodów Strona lokuje pieniądze z depozytów na dalszych depozytach zawartych na korzystniejszych warunkach na rynku międzybankowym.Regulacja potrącalności kosztów w czasie zawarta jest w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Co do zasady, koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Jednakże w przedstawionym przez Stronę we wniosku stanie faktycznym należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że cytowane wyżej regulacje nie będą miały w tym wypadku zastosowania. Przedmiotowe koszty należy zaliczyć do tzw. kosztów o charakterze ogólnym. Charakteryzują się one tym, że mogą być potrącalne w roku ich faktycznego poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

1. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
2. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj