Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-45/MW/05
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-45/MW/05
Data
2005.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawką VAT należy opodatkować roboty budowlano montażowe i instalacyjne prowadzone na stacji uzdatniania wody w ramach jej rozbudowy?


Pismem z dnia 29 lipca 2005r. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przedstawiono następujący stan faktyczny:
Gmina prowadzi inwestycję polegającą na rozbudowie stacji uzdatniania wody w B. SUW w B. zaopatruje w wodę południową część Gminy. Na obszarze jej zasilania zlokalizowane są jednostki gospodarki uspołecznionej tj. Adwokatura, Strażnica OSP, Parafia, Nadleśnictwo, Szkoła Podstawowa, sklepy i inne. Pozostałą część odbiorców stanowią indywidualne gospodarstwa domowe. Analiza zużycia wody za 2004r. przedstawia się w ten sposób:Zużycie wody ogółem - 25.849 m3Jednostki uspołecznione - 1.367 m3, co stanowi 5,3% ogólnego zużycia wyprodukowanej wody przez przedmiotową stację.

W powyższym stanie faktycznym podatnik sformułował następujące pytanie:
Jaką stawką VAT należy opodatkować roboty budowlano montażowe i instalacyjne prowadzone na stacji w ramach jej rozbudowy?Podatnik zaprezentował własne stanowisko w przedmiotowej sprawie:W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie przejściowym do 31 gurdnia 2007r. stosuję się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontowych i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infarastruturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej (art. 146 ust. 2 w/w ustawy). Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się m.in. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3 ustawy).W związku z powyższym dla 5,3% wartości robót należy zastosować podstawową 22% stawkę podatku od towarów i usług, natomiast dla pozostałej części czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu można zastosować na podstawie przywołanego wyżej przepisu ustawy obniżoną 7% stawkę podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje: Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od 1.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r. stosuje się 7-procentową stawkę VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W art. 146 ust. 2 tej ustawy zdefiniowano, że przez ww. roboty budowlane, związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się, między innymi, roboty budowlane, dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej. Natomiast jak wynika z art. 146 ust. 3 pkt 1 powyższej ustawy, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się, między innymi, sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 3. ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie. Z wniosku wynika, że inwestycja budowy oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej obejmie obok budynków mieszkalnych, także inne budynki. Ponieważ przepisy ww. ustawy nie przewidują zastosowania stawki preferencyjnej dla robót budowlano-montażowych, dotyczących innej infrastruktury niż infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, dlatego należy uznać, że stawka preferencyjna (7 %), wynikająca z art. 146 ustawy odnosi się jedynie do tej części wartości inwestycji, która odpowiada procentowemu udziałowi, w jakim ta inwestycja będzie służyła obiektom budownictwa mieszkaniowego. Natomiast w pozostałym zakresie będzie opodatkowana stawką 22-procentową, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Gmina winna we własnym zakresie ustalić procentowy udział.

W związku z powyższym, stanowisko podatnika zawarte w piśmie z dnia 25.08.2005r. jest prawidłowe.Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj