Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-173/05/AS
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-173/05/AS
Data
2005.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
konkursy
nagrody w konkursach
strona internetowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nagrody o wartości do 760,00 zł przyznawane w konkursach ogłaszanych w internecie?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Pani X, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie uznania sieci internetowej za środek masowego przekazu w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2005 r. o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca w ramach prowadzonej Firmy zamierza organizować konkursy na stronie internetowej. Udział w konkursach będzie polegał na udzielaniu odpowiedzi na zadane na stronie internetowej pytanie (konkurs wiedzy). Uczestnictwo w konkursie będzie odpłatne (sms, przelew, karta kredytowa), a zwycięzca konkursu będzie wyłaniany przez komisję konkursową zgodnie z wcześniej ustalonym regulaminem. Zarówno konkurs jak i sposób wyłaniania zwycięzców nie będą nosić cech losowości. Nagrody w konkursie będą rzeczowe lub pieniężne.

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Pani X zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa, czy pkt 68 art. 21 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie także w przypadku organizacji konkursu w Internecie.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko przedstawiła pogląd, iż wg jej rozumienia tego przepisu, Internet winien być uznany za środek masowego przekazu.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Na podstawie art. 21ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

W rozumieniu powyższego przepisu niewłaściwe jest stanowisko Wnioskodawcy, że za środki masowego przekazu należy uznać sieć internetową. W przepisie art. 21 ust. 1 pkt 68 zostały enumeratywnie wymienione środki masowego przekazu „(prasa, radio, telewizja)”. Zatem w świetle tego przepisu środkiem masowego przekazu nie jest sieć internetowa. Zaznaczyć należy, iż wszelkie normy wprowadzające zwolnienia przedmiotowe mają charakter odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad. Dlatego też w omawianej sprawie należy ściśle kierować się literalnym brzmieniem art. 21 ust. pkt 68 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też stanowisko Pani X wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj