Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/33/2005
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/33/2005
Data
2005.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
usługi medyczne


Pytanie podatnika
Czy podatek naliczony wynikający z faktur za usługi remontowo budowlane pomieszczeń, w których świadczone są usługi w zakresie ochrony zdrowia podlega odliczeniu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 10.10.2005 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 11.10.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia zwolnioną od podatku VAT. Obecnie w Zakładzie trwają prace remontowo – modernizacyjne pomieszczeń polegające m.in. na dostosowaniu ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prowadzona inwestycja służyć będzie wyłącznie świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia zwolnionych od podatku VAT. Jednostka zwraca się z zapytaniem czy podatek naliczony wynikający z faktur za usługi remontowo budowlane pomieszczeń, w których świadczone są usługi w zakresie ochrony zdrowia podlega odliczeniu... Zdaniem Jednostki nie przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za wykonanie wyżej wymienionych usług.

Tut. organ przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził, co następuje. Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż w zakresie w jakim towar i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Usługi w zakresie ochrony zdrowia wymieniono w pozycji 9 tego załącznika. W przedmiotowej sprawie usługi remontowo budowlane prowadzone są w pomieszczeniach, w których świadczone są wyłącznie usługi w zakresie ochrony zdrowia, które zgodnie z w/w przepisem zwolnione są od podatku VAT. W związku z powyższym Jednostce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za wykonanie wyżej wymienionych usług remontowych, ponieważ usługi te nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zaprezentowane przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej stanowisko jest zatem prawidłowe.

Informuje się dodatkowo, że interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku i obowiązuje do dnia zmiany przepisów, z którym to dniem traci swoją ważność, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Ponadto tut. organa zaznacza, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj