Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/I/443-99/05
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/I/443-99/05
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki określenia wysokości podatku należnego


Słowa kluczowe
korekta podatku
remanent
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
1. czy istnieje obowiązek sporządzenia spisu z natury zapasów towarów posiadanych w dniu uzyskania statusu podatnika VAT zwolnionego od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54, poz. 535 ze zm.),
2. czy istnieje obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług od w/w zapasów, tj. :
- czy wystąpi podatek należny,
- czy należy skorygować podatek naliczony na zakupie ww. towarów, o który wcześniej podatnik obniżył podatek należny,


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.09.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawach:
1. czy istnieje obowiązek sporządzenia spisu z natury zapasów towarów posiadanych w dniu uzyskania statusu podatnika VAT zwolnionego od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54, poz. 535 ze zm.) - podziela pogląd Wnioskodawcy,
2. czy istnieje obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług od w/w zapasów , tj. :
- czy wystąpi podatek należny,
- czy należy skorygować podatek naliczony na zakupie w/w towarów, o który wcześniej obniżył Pan podatek należny,
- nie podziela poglądów Wnioskodawcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że skorzystał Pan z możliwości wyboru zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) bowiem, spełnił Pan warunek wynikający z art. 113 ust. 11 w/w ustawy. Z pisma wynika, że na dzień skorzystania ze zwolnienia, posiadał Pan towary przy nabyciu których obniżył podatek należny o podatek naliczony.

Wątpliwości Pana dotyczą kwestii czy:
1. istnieje obowiązek sporządzenia spisu z natury zapasów towarów pozostających po dniu, w którym skorzystał Pan ze zwolnienia od podatku na podstawie art.113 ust.1 ustawy o VAT,
2. istnieje obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług od w/w zapasów, tj. :
- czy wystąpi podatek należny,
- czy należy skorygować podatek naliczony na zakupie w/w towarów, o który wcześniej obniżono podatek należny.

Pana zdaniem:
Ad. 1)
Obowiązek sporządzenia spisu z natury wynikający z art. 14 ww. ustawy dotyczy sytuacji, gdy jest likwidowana działalność gospodarcza,
Ad. 2)
Nie jest Pan obowiązany do rozliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, odliczonego przed dniem ponownego skorzystania ze zwolnienia.

Tut. Organ:
- podziela Pana pogląd w sprawie przedstawionej w punkcie 1.,
- nie podziela Pana poglądu w sprawie przedstawionej w punkcie 2.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. W myśl art. 14 ust. 2 powołanej wyżej ustawy przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 . Z kolei stosownie do ust. 3 ww. artykułu przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy.

Art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, o którym mowa w powołanym wyżej art. 14 ust. 1 pkt 2, stanowi, że jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędy skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. W przedstawionym stanie faktycznym nie jest Pan podatnikiem , o którym mowa w art. 96 ust. 6 jest Pan podatnikiem, o którym mowa w art. 96 ust.10, stosownie do którego podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosili, że będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni.

Zatem, przepis art. 14 ustawy o VAT nie ma zastosowania do podatników, którzy podejmą decyzję o skorzystaniu z przysługującego im, na mocy art. 113 ust. 11 prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z kolei przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jaki towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia podatku należnego jest nieodzownie związane z istnieniem bezpośredniego związku dokonanego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną.

Zatem, korzystając ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy, nie ma Pan obowiązku sporządzania spisu z natury i opodatkowania go. Ma Pan jednak obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego na zakupie towarów handlowych, nabytych przed dniem skorzystania ze zwolnienia o którym mowa wyżej, a które nie zostały odsprzedane, bowiem towary te nie będą wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5,00 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj