Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-80/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-80/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności --> Korekta podatku należnego w przypadku wierzytelności odpisanych lub nieściągalnych


Słowa kluczowe
korekta
podatek należny
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy podatnik, przy spełnieniu warunków z art. 89a ustawy z dnia 11.03. 2004 r. o podatku od towarów i usług, ma prawo do skorygowania podatku należnego z tytułu wykonanych usług na terytorium kraju, w przypadku wierzytelności odpisanej jako niesciągalna?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a § 1,3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowiska Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 08.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 89a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) Spółka ma prawo do skorygowania podatku należnego z tytułu wykonanych usług na terytorium kraju, w przypadku wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.09.2005 r. spółka cywilna złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej korekty podatku należnego z tytułu świadczenia usług, w przypadku wierzytelności uznanej przez podatnika jako nieściągalna.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka, na mocy zawartej w dniu 05.11.2004 r. umowy, zrealizowała na rzecz kontrahenta będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług , wykonanie systemu intranetowego, co udokumentowała wystawioną w miesiącu 07/2005 r. fakturą VAT stanowiącą jednocześnie wezwanie do zapłaty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.Po wykonaniu przez Spółkę, zgodnie z § 4 pkt 3 i 4 umowy z dnia 05.11.2004 r. drugiego i trzeciego etapu prac kontrahent poinformował wykonawcę o odstąpieniu od umowy odsyłając mu bez księgowania wystawioną wcześniej fakturę.

Podejrzewając, iż klient próbuje uchylić się od zapłaty za wykonane usługi Spółka wystosowała do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty, ale gdy przedmiotowe wezwanie nie odniosło żadnego skutku Spółka wystąpiła do XI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Poznaniu z pozwem o zapłatę w trybie upominawczym.

W złożonym w dniu 08.11.2005 r. uzupełnieniu do wniosku z dnia 05.09.2005 r. Wnioskująca Spółka wskazuje jednocześnie, iż wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie, ani nie zostały zbyte, usługi zostały wykonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego czy w likwidacji a wierzytelność została uprzednio wykazana w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny. Ponadto wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT, a od daty wystawienia faktury nie upłynęło 5 lat.Podatnik wskazuje jednocześnie, iż Spółka jako wierzyciel, zawiadomiła dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik nie uregulował należności.

Zatem zdaniem Spółki przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 89a ustawy o VAT, o których mowa wyżej, Podatnik może skorygować podatek należny z tytułu wykonanych usług w sytuacji, gdy kwota należności wynikająca z faktury dokumentującej wykonanie tych usług uznana jest za wierzytelność nieściągalną.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej podatku od towarów i usług, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zasady dokonywania korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne określają znowelizowane przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze ze zm. ). I tak zgodnie z art. 89a ust. 1 ww. ustawy , wprowadzonym w życie w dniu 01.06.2005 r. mocą art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756 ), podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku, o której mowa wyżej, dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Jednakże podatnik może dokonać takiej korekty podatku należnego jedynie wówczas gdy spełnione są następujące warunki:1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny , niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,4. wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,5. od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie( art. 89a ust.2 pkt 1-6 ustawy o VAT ).

Z przedstawionego w piśmie z dnia 05.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 08.11.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż w opisanej sytuacji warunki wymienione w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT zostały spełnione, tym samym w przypadku wierzytelności odpisanej jako nieściągalna, stanowiącej koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, Spółka ma prawo do skorygowania podatku należnego z tytułu wykonania przez nią w m-cu 07/2005 r. usług informatycznych na rzecz dłużnika. Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż przepisy o podatku od towarów i usług nie uzależniają prawa do dokonania korekty, o której mowa wyżej, od zgody urzędu skarbowego.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 05.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 08.11.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj