Interpretacja Urzędu Skarbowego w TychachUrzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/OP/423/T-219/30/2005
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/OP/423/T-219/30/2005
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach

Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącalność kosztów
roboty budowlane
roboty instalacyjne


Pytanie podatnika
Czy poniesione przez spółkę wydatki w danym miesiacu na dane zlecenie można zaliczyć w koszty danego miesiąca, mimo iż fakturowanie danego zlecenia nastepujew kolejnym miesiacu lub nawet w późniejszym okresie, czy raczej powinno się wystawiać faktury częściowe aby móc zaliczyć wydatki dotyczące zlecenia w danym miesiącu w koszty uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko .............. sp. z o.o. przedstawione w piśmie z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu do US 24.10.2005r.), uzupełnione w piśmie z dnia 21.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej pytania czy poniesione przez spółkę wydatki w danym miesiącu na dane zlecenie można zaliczać w koszty danego miesiąca, mimo iż fakturowanie danego zlecenia następuje w kolejnym miesiącu lub nawet w późniejszym okresie, czy raczej powinno się wystawiać faktury częściowe aby móc zaliczyć wydatki dotyczące zlecenia w danym miesiącu w koszty uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.10.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach wpłynął wniosek ............. sp. z o.o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony następnie pismem z dnia 21.l 1.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.l4a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku spółka pyta czy poniesione przez nią w danym miesiącu wydatki na dane zlecenie można zaliczać w koszty danego miesiąca, mimo iż fakturowanie danego zlecenia następuje w kolejnym miesiącu lub nawet w późniejszym okresie, czy raczej powinno się wystawiać faktury częściowe aby móc zaliczyć wydatki dotyczące zlecenia w danym miesiącu w koszty uzyskania.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:spółka jest firmą budowlano - instalacyjną. W danym miesiącu realizuje kilka zleceń. Na każde zlecenie ponoszone są wydatki, niejednokrotnie nawet przez kilka miesięcy.

Stanowisko podatnika: Zdaniem podatnika poniesione koszty dotyczące danego zlecenia nie można zaliczyć w koszty podatkowe w miesiącu, w którym koszty te zostały faktycznie poniesione dopóki nie zostanie wystawiona faktura sprzedaży na dane zlecenie, tzn. dopóki dane zlecenie nie zostanie przez spółkę sprzedane.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa: Odnosząc się do sytuacji przedstawionej przez spółkę w zapytaniu, tut. organ podatkowy stwierdza, iż w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Przepis ten nie określa terminu, kiedy - dla ustalenia podlegającego opodatkowaniu dochodu - można potracić koszty od przychodu podatnika. Moment zaliczenia wydatków do kosztów właściwego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z normy prawnej zawartej w tym przepisie wynika, iż koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Zgodnie z powyższą zasadą, koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku, którego dotyczą a nie w roku ich faktycznego poniesienia. Wydatek staje się więc kosztem w dacie faktycznego poniesienia tylko w przypadku, gdy nie jest możliwe zarachowanie go do okresu, którego dotyczy albo, gdy ustawa wyraźnie nakazuje, by czynić to w okresie faktycznego poniesienia. Zatem, tylko w wyjątkowej sytuacji, tj. kiedy nie można zarachować w roku (miesiącu) uzyskania przychodu, z którym koszt ten jest związany - koszt ten może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia.
Niezależnie jednak od konieczności przyporządkowania przychodów i kosztów do właściwego roku podatkowego, istnieje również obowiązek przyporządkowania przychodów, a w konsekwencji i kosztów do odpowiedniego miesiąca roku podatkowego. Aby dokonać tego przyporządkowania, należy wziąć pod uwagę regulacje prawną zawartą w art. 12 ust. 3a oraz art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni miesiąc, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.
Zatem w odniesieniu do kosztów bezpośrednich dot. wykonania danego zlecenia, zasadniczo (z wyjątkiem kosztów, których zarachowanie nie było możliwe) potrąca się koszty faktycznie poniesione albo tylko zarachowane, o ile pozostają one w bezpośrednim związku przyczynowo - skutkowym z faktycznie otrzymanymi albo należnymi przychodami danego roku podatkowego (danego miesiąca). Oznacza to, iż poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu.
Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdza, iż poniesione przez spółkę w danym miesiącu wydatki dotyczące danego zlecenia należy powiązać z konkretnymi przychodami należnymi (konkretnymi zleceniami) i zgodnie z zasadą określoną w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych " - do roku podatkowego, w którym powstał przychód i analogicznie do przychodów odpowiedniego miesiąca roku podatkowego", wydatki które pozostają w bezpośrednim związku z przychodem (danym zleceniem) zaliczyć do kosztów w dacie osiągnięcia przychodu (sprzedaży danego zlecenia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj