Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opatowie
PD-423/6/ŚA/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423/6/ŚA/05
Data
2005.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Opatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie podmiotów
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
towar


Pytanie podatnika
Czy i kiedy wniesione składniki majątku obrotowego (towary handlowe) w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. będą stanowić koszt uzyskania przychodu w spółce z o.o. i w jakiej wartości ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznychi w podatku dochodowym od osób prawnych w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu składników majątku obrotowego (towarów handlowych) wniesionych aportem do spółki z o. o. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 10.11.2005 r. wspólnicy spółki cywilnej zwrócili się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Według wnioskodawcy przedsiębiorstwo spółki cywilnej zostanie wniesione aportem do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekazane zostaną także towary handlowe. Wspólnicy spółki cywilnej uważają, że towary te będą stanowić koszt uzyskania przychodu dla nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozliczeniu tego roku podatkowego, w którym te towary zostaną sprzedane oraz, że wycenić je należy wg cen zakupu. Pytają czy ich stanowisko w sprawie jest prawidłowe. W przedmiotowych sprawach wg wspólników spółki nie toczy się postępowanie podatkowe ani sądowe.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie stwierdza:
Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są wyłącznie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 wskazanej ustawy.
Podatnicy prowadzący ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zaliczają koszty wynikające z zakupu towarów do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco w trakcie roku podatkowego. Przy ustalaniu dochodu (straty) za dany rok podatkowy podatnik jest zobowiązany do pomniejszenia kosztów ujmowanych na bieżąco o koszty towarów, które nie zostały sprzedane. Temu właśnie służy uwzględnienie wartości wynikających z remanentu początkowego i końcowego.

Wniesienie towarów tytułem aportu do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez spółkę cywilną nie wiąże się z uzyskaniem przychodu dla spółki cywilnej, ponieważ wniesienie aportu nie stanowi odpłatnego zbycia składników majątkowych. Jednak należy mieć na uwadze to, że towary nabyte pierwotnie w celu odsprzedaży zmieniły swoje przeznaczenie, tj. przestały być składnikami nabytymi w celu uzyskania przychodów.

Skoro wniesienie aportu nie stanowi przychodu, to koszty związane z tą czynnością nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w spółce cywilnej.
Ponadto pozostawienie w kosztach uzyskania przychodów zakupu towarów wniesionych następnie tytułem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spowodowałoby podwójne uwzględnienie tych kosztów.
Po raz pierwszy - w sumie kosztów z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej,
po raz drugi - dla spółki z o.o. ( który będzie miał wpływ na ustalenie dochodu w tej spółce).
Nie ma znaczenia to kiedy spółka z o.o. faktycznie sprzeda te towary. Koszty te zostaną uwzględnione (zaliczone do kosztów uzyskania przychodów), w rozliczeniu dochodu (straty) spółki z o.o. tego roku podatkowego, w którym te towary zostaną sprzedane. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą (zasada związania kosztu z przychodem i okresem, z jakim został uzyskany).

Dlatego w momencie wniesienia towarów tytułem aportu do spółki z o.o. wartość towarów, która została przeznaczona do wniesienia aportu powinna zostać wyksięgowana z podatkowej księgi przychodów i rozchodów spółki cywilnej. W przeciwnym razie w wartości kosztów uzyskania przychodów znalazłyby się koszty wynikające z zakupu towarów, które nie zostały sprzedane tylko wniesione aportem, a zatem koszty, które nie miały żadnego związku z przychodami osiąganymi w danym roku podatkowym z tytułu prowadzonej działalności przez spółkę cywilną.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością towary wniesione aportem przez spółkę cywilną zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt. 6 ustawy o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) wycenia się według cen nabycia.
Cena nabycia, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publiczno-prawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. Jednostki zgodnie z art. 34 ustawy o rachunkowości mogą wyceniać materiały i towary w cenach zakupu, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Towary handlowe ujmuje się w księgach na dzień ich nabycia (dzień przekazania składników majątkowych nastąpi w dacie zawarcia umowy spółki).

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności, dokonana w świetle właściwych dla tych okoliczności przepisów prawa podatkowego, pozwoliła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Opatowie uznać stanowisko prezentowane przez spółkę cywilną "A" za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj